PHV dönemindeki futbolculara uygulanan kızak egzersizlerinin hamstring kas kuvveti ve atletik performans değerleri üzerine etkisi
The effect of sled exercises on hamstring muscle strength and athletic performance values of football players in PHV period
- Tez No: 892688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ AKARÇEŞME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı PHV dönemindeki futbolculara uygulanan kızak egzersizlerinin hamstring kas kuvveti ve atletik performans değerlerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmamıza dirençli kızak antrenmanı (DKA) 7, geleneksel sürat antrenmanı (GSA) 9 ve kontrol grubu (KG) 11 olmak üzere toplamda 27 futbolcu katılmıştır. DKA grubu bireysel olarak reçetelendirilmiş olan dirençli kızak sürat antrenmanlarını (haftada 2 birim) uygularken, GSA grubu da aynı hacim ve tekrar sayısında (haftada 2 birim) dirençsiz sprint olarak gerçekleştirmiştir. KG ise haftalık rutin saha antrenmanlarına devam etmiştir. Çalışma 6 hafta süre ile yapılmıştır. Katılımcılara ön- son test olarak 5-10-5 pro agility çeviklik, CMJ, RKİ, DUA, KHP, İV, 10, 20, 30 m sürat ve hamstring kas kuvveti testleri uygulanmıştır. Sprint testlerinde sadece GSA grubunda İV, 10 m ve 20 m sürat testlerinde anlamlı farklılık tespit edilirken, durarak uzun atlama testinde ise sadece DKA grubunda anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Diğer tüm testlerde gruplar arasında anlamlı farklılık tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of sled exercises on hamstring muscle strength and athletic performance values in soccer players in the PHV period. A total of 27 soccer players participated in our study, 7 in the resistance sled training (RST) group, 9 in the traditional sprint training (TST) group, and 11 in the control group (CG). The RST group performed individually prescribed resistance sled sprint training (2 units per week), while the TST group performed the same volume and number of repetitions (2 units per week) as non-resistance sprinting. The CG group continued their weekly routine field training. The study was conducted for 6 weeks. The participants were administered 5-10-5 pro agility agility, CMJ, RKI, DUA, KHP, IV, 10, 20, 30 m sprint and hamstring muscle strength tests as pre- and post-tests. In the sprint tests, a significant difference was found only in the GSA group in the IV, 10 m and 20 m sprint tests, while a significant difference was found only in the DKA group in the standing long jump test. In all other tests, no significant difference was found between the groups.