İçsel pazarlama, girişimsel oryantasyon, inovasyon arasındaki ilişkilerin belirlenmesi: Safranbolu özelinde bir araştırma
Determining the relationships between internal marketing, entrepreneurial orientation, and innovation: A research specific to Safranbolu
  1. Tez No: 718734
  2. Yazar: BURCU ÇİMEN YURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME GÖKTAŞ KULUALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Küreselleşme beraberinde yoğun bir rekabet ortamını getirmiştir. Rekabet avantajı ve üstün performans elde etmek için bilim ve teknoloji alanında yaşanan hızlı değişimin baskısı altında kalan işletmeler, sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla farklı yöntem ve cevaplar aramaktadır. Bu yoğun rekabet ortamına dâhil olan işletmeler, bir yandan ürünlerinde farklılaşmaya giderken, diğer taraftan farklı teknikler kullanmak, girişimsel faaliyetlerini arttırmak ve yeni faaliyet alanlarına girmek zorunda kalmışlardır. Hizmet sektörünün bir parçası olan turizm alanında faaliyet gösteren konaklama işletmeleri inovatif ve girişimci eylemler gerçekleştirebilmek ve rekabetçi bir ortamda tüketici ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmek için öncelikle çalışanlarının ihtiyaçlarını gözetmeleri gerekmektedir. Bu doğrultuda içsel pazarlama faaliyetlerinin yöneticiler tarafından benimsenmesi ve uygulanması iç müşteri olan çalışanların motivasyonları, örgüte bağlılıkları ve çalışan memnuniyetlerinin sağlanmasında önem arz etmektedir. Bu araştırma; içsel pazarlama, girişimsel oryantasyon ve inovasyon arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma örneklemini Karabük ili Safranbolu ilçesinde turizm alanında faaliyet gösteren konaklama işletmelerinin yöneticileri oluşturmaktadır. Çalışmada veriler Safranbolu Turizm Danışma Bürosu internet sitesinde belirtilen 30 adet“Turizm İşletme Belgeli Konaklama Tesisi”ve 98 adet“Belediye Belgeli Konaklama Tesisi”olmak üzere toplamda 128 adet konaklama tesisinde yönetici pozisyonunda görev alan 82 kişiye anket uygulanarak elde edilmiştir. Araştırma sonucunda; içsel pazarlama ile girişimsel oryantasyon arasında orta ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İçsel pazarlama ile inovasyon arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Araştırmaya katılan yöneticilerin demografik özelliklerine göre içsel pazarlama, girişimsel oryantasyon ve inovasyon algıları incelendiğinde yaş değişkenine göre içsel pazarlama ve girişimsel oryantasyon algılarının anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization has brought with it an intensely competitive environment. To gain a competitive advantage and superior performance, businesses that are under the pressure of the rapid change in science and technology are looking for different methods and answers to ensure their sustainability. Businesses involved in this intense competition environment, on the one hand, had to differentiate their products, on the other hand, they had to use different techniques, increase their entrepreneurial activities and enter new fields of activity. Accommodation businesses operating in the field of tourism, which is a part of the service sector, must first consider the needs of their employees to be able to take innovative and entrepreneurial actions and better meet consumer needs in a competitive environment. In this direction, the managers' adoption and implementation of internal marketing activities are important in ensuring the motivation, commitment, and employee satisfaction of employees who are internal customers. This study was conducted to examine the relationship between internal marketing, entrepreneurial orientation, and innovation. The research study sample consists of the managers of the accommodation enterprises operating in the field of tourism in the Safranbolu district of Karabük. In the study, the data were obtained by surveying 82 people working in managerial positions in a total of 128 accommodation facilities, including 30“Accommodation Facilities with Tourism Operation License”and 98“Municipal Accommodation Facilities”specified on the Safranbolu Tourist Information Bureau website. As a result of the research; It was concluded that there is a moderate and positive relationship between internal marketing and entrepreneurial orientation. No positive and significant relationship was found between internal marketing and innovation. According to their demographic characteristics when the perceptions of internal marketing, entrepreneurial orientation, and innovation of the managers participating in the research were examined, it was determined that there was a significant difference in the perceptions of internal marketing and entrepreneurial orientation according to the age variable.