Bir filozof olarak Ralph Waldo Emerson
Ralp Waldo Emerson as a philosopher
- Tez No: 718735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Oldukça üretken olan ve birçok deneme, şiir ve kitabı kaleme alan Ralph Waldo Emerson 1803-1882 yılları arasında yaşamış Amerikan düşünce tarihinin ve edebiyatının en önemli mihenk taşlarından birisidir. Henry David Thoreau, Margaret Fuller ve Amos Bronson Alcott gibi isimlerle transandantalizmin Birleşik Devletler'de ortaya çıkması ve gelişiminde önemli bir rol almıştır. Düşünceleri transandantalizmin yanı sıra Amerikan pragmatizminin gelişimine katkıda bulunmuştur. Yalnız Amerika'da değil kıta Avrupa'sında da dönemin ve kendisinden sonra gelen düşünce insanlarına ve filozoflarına ilham kaynağı olmuştur. Emerson, denemelerinde kendine güven, bireycilik gibi konularda da fikir üreten bir filozof olmuştur. Emerson'ı fikir dünyasını besleyenler hem Batı felsefesinden hem de Doğu felsefesinden önemli isimlerdir. Batı felsefesinde özellikle Alman idealizmiyle ve İngiliz ampirizimiyle ilgilenirken Doğu felsefesinden özellikle Hint felsefesiyle alakadar olmuştur. Felsefesinin ana iskeletini transandantalizm üzerine yerleştiren Emerson felsefenin üç ana hattıyla – epistemoloji, ontoloji ve etik – ilgilenmiş denemelerinde bu konulara dair düşüncelerini ifade etmiştir. Bu minvalde epistemolojiden etiğe, ontolojiden estetiğe dair geniş bir yelpazede okuyucularına yazın sunması daha iyi anlaşılması için imkân sunar. Bu çalışmada Ralph Waldo Emerson'ın felsefeye özelikle Amerikan düşünce tarihine ne gibi katkıları olduğu tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Penning a great number of poems, articles and essays, Ralph Waldo Emerson who lived in 1803-1882 is one of the most distinctive milestones of American literary and intellectual history. Emerson with his friends Henry David Thoreau, Margaret Fuller and Amos Bronson Alcott etc. played very important role in the emergence and development of transcendentalism in the United States. His ideas contribute to American pragmatism as well as transcendentalism. Emerson becomes a source of inspiration for the then term scientists and his successor philosophers. He is a prolific philosopher in the fields of self-reliance and individualism. Both prominent western and eastern philosophers are sources for Emerson effected and effecting. While he deals with German idealism and British empiricism, he concerns about eastern philosophy, especially Indian one. Placing the main skeleton if his philosophy on transcendentalism, Emerson pays attention to the three main branches of philosophy – epistemology, ontology and ethics and expresses his ideas in his essays authored. In this sense, presenting a wide range of writings varying from epistemology to ethics, from ontology to aesthetics provides his readers an opportunity for a better understanding. In this study it will be argued the contributions of Ralph Waldo Emerson to philosophy especially to the history of American thought.