Veri analitiği gelişim süreci ile büyük veri tanımlaması ve yeni girişimlerde ürün tespiti için veri analizi uygulaması
Definition of big data with data analytics development process and data analysis application for product detection in startups
- Tez No: 718744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ALİ KÜÇÜKÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, İşletme, Science and Technology, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırma, nitel ve nicel iki çalışma içermektedir. Nitel çalışmada, büyük veri ve veri analitiği tanımlarının daha sade ve anlaşılabilir olarak yapılabilmesi hedeflenmiştir. Yapılan araştırmalarda; büyük veri analitiği literatür taramalarında bazı tanım sorunları gözlemlenmiş ve bu sorunlar derlemelerle giderilmeye çalışılmıştır. Nicel çalışma, yeni iktisadi girişimlerde, ticareti yapılacak ürün tespitlerinin veri analitiği araçlarıyla yapılabilmesini amaçlamaktadır. Bu bağlamda, Birleşmiş Milletler Comtrade veritabanı üzerinden dünya dış ticaret verileri toplanmış ve Microsoft Power BI yazılımında bu verilere kümeleme analizleri yapılmıştır. Uygulanan analizler neticesinde, altılı armonize kodunda 335 ürün grubuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research includes qualitative and quantitative studies. In the qualitative study, it is aimed to make the definitions of big data and data analytics more simple and understandable. In the research; Some definition problems have been observed in big data analytics literature reviews and these problems have been tried to be solved by compilations. The quantitative study aims to determine the products to be traded in new economic enterprises with data analytics tools. In this context, world foreign trade data were collected over the United Nations Comtrade database and clustering analysis were performed on these data in Microsoft Power BI software. As a result of the analyzes applied, 335 product groups were reached in the 6-digit harmonized code.