Sekizinci sınıf öğrencilerinin yüzdeler konusunda problem kurma becerilerinin ve sürece ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Exploring problem-posing skills of eighth-grade students about percentages and their views on the problem-posing process
- Tez No: 718743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu çalışmanın amacı sekizinci sınıf öğrencilerinin yüzdeler konusuyla ilgili problem kurma becerilerini ve sürece ilişkin görüşlerini incelemektir. Yapılan bu nitel araştırmada, durum çalışması öğrencilerin problem kurma becerilerini ve görüşlerini ayrıntılı bir şekilde ortaya çıkarmayı sağlayacak en uygun araştırma deseni olarak belirlenmiştir (Yin, 2014). Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesinde bulunan bir ortaokuldaki on dört tane sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın katılımcıları amaçlı örnekleme yöntemi olan ölçüt örneklem tekniği kullanılarak seçilmiştir. Araştırmacı tarafından pilot çalışması yapılıp uzman görüşü alınarak gerekli düzeltmeler ve değişikliklerden sonra son hali verilen problem kurma etkinlikleriyle araştırmanın asıl verileri sekiz hafta boyunca toplanmıştır. Ayrıca etkinliklerde kurulan problemleri daha iyi inceleyebilmek, yapılan hataları daha iyi belirleyebilmek ve problem kurma sürecine ilişkin görüşleri elde edebilmek için öğrencilerle bir video iletişim platformu üzerinden çevrim içi yöntemle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada katılımcılardan Stoyanova ve Ellerton (1996) tarafından önerilen problem kurma stratejileri olan serbest, yarı yapılandırılmış ve yapılandırılmış problem kurma türlerinde problem kurmaları istenmiştir. Öğrencilerin kurmuş olduğu problemlerin bir matematiksel problemin sahip olması gereken özellikleri ne kadar sağladığını belirlemeye yönelik olarak Özgen, Aydın, Geçici ve Bayram'ın (2017) çalışmasında yer alan problem kurma becerilerini değerlendirme ölçeğinde kullanılan kriterler dikkate alınarak betimsel analiz yapılmıştır. Problem kurma durumlarına ilişkin daha detaylı bilgi edinmek amacıyla yapılan görüşmeler sonucu toplanan veriler de içerik analizi yöntemiyle analiz edilerek bulgular temalar halinde sunulmuştur. Elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin üç tür problem kurma stratejisinde hiç problem kuramadığı veya matematik problemi oluşturamadığı durumların sayısının yarı yapılandırılmış problem kurma türünde daha fazla olduğu görülmüştür. Genel olarak öğrencilerin problem kurarken zorlandıkları ve kurulan problemlerde dil bilgisi hatalarının fazla olduğu görülmüştür. Öğrencilerin serbest problem kurma türünde hazırlanan etkinliği diğerlerine kıyasla daha kolay cevapladıkları, yarı yapılandırılmış problem kurma etkinliğini cevaplandırırken ise zorlandıkları söylenebilir. Öğrencilerin problem kurarken yaptıkları hataların nedenleri araştırıldığında ise, düşündüklerini yazıya aktaramadıkları, konuyu bilmedikleri ya da dikkatsiz davrandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Diğer taraftan, öğrencilerin serbest problem kurma türünde düşündüklerini daha iyi ifade etmeleri ve sınırlandırmanın olmaması sebebiyle matematik dilini kullanabilme kısmında daha az zorlandıkları belirlenmiştir. Yapılan görüşmelerde öğrenciler, kurulan problemlerde daha çok kendi hayatlarında karşılaştıkları olaylardan esinlendiklerini dile getirmişlerdir. Bu nedenle öğrenciler problem kurarken kendi düşüncelerini ne kadar çok yansıtabilirse doğru çözüme ulaşmalarının o kadar kolay olacağı veya hata yapsalar bile bunun daha az sıklıkta olması sağlanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the problem-posing skills of eighth-grade students about percentages and their views on the problem-posing process. In this qualitative research, the case study was determined as the most appropriate research design that would allow students to reveal their problem-posing skills and views in detail (Yin, 2014). The study group of the research consists of fourteen eighth-grade students in a secondary school in the Çaycuma district of Zonguldak in the academic year of 2020-2021. The participants of the study were selected using the criterion sampling technique, which is a purposeful sampling method. After the pilot study, the data of the research were collected for eight weeks through problem-posing activities, the final forms of which were completed with necessary revisions and changes by taking expert opinion. In addition, online semi-structured interviews were held with students via a video conferencing platform in order to better examine the problems they posed during the activities, to better identify the mistakes they made, and to get their opinions on the problem-posing process. The participants were asked to pose problems in the free, semi-structured, and structured problem-posing types, which are the problem-posing strategies proposed by Stoyanova and Ellerton (1996). In order to determine how well the problems posed by the students meet the characteristics that a mathematical problem should have, a descriptive analysis was carried out by considering the criteria used in the evaluation of problem-posing skills in the study carried out by Özgen, Aydın, Temporary and Bayram (2017). The data collected from the interviews to obtain more detailed information about the problem-posing processes were also analyzed using the content analysis method and the findings were presented in themes. The findings revealed that the number of cases where students could not pose any problem or pose a mathematical problem in three types of problem-posing strategies was higher in the semi-structured problem-posing type. In general, it was seen that the students had difficulties in posing problems and there were many grammatical errors in the problems they posed. It can be said that students did the free problem-posing task more easily than other types and they had difficulty in performing the semi-structured problem-posing type. It was concluded that the reasons for the mistakes made by the students while posing problems were that they could not write down what they thought, that they did not know the subject sufficiently, or that they acted carelessly. On the other hand, in the free problem-posing type, it was determined that the students had less difficulty in using the language of mathematics since they both expressed their thoughts better and did not experience any restrictions in this type. In the interviews, students stated that they were mostly inspired by the events they encountered in their own lives in the problems they posed. Therefore, it is thought that the more students can reflect their own thoughts while posing problems, the easier it will be for them to reach the right solution, or even if they make mistakes, it can be ensured that this happens less frequently.