Videoların konuşma becerisi üzerine etkisi: Öğretmen, öğrenci ve diğer paydaşların görüşleri
The effect of videos on speaking skills: Opinions of teachers, students and other stakeholders
  1. Tez No: 718783
  2. Yazar: RUKİYE YÜKSELAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN ALPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmen, öğrenci ve diğer paydaş olarak farklı meslek çalışanlarının (mühendis, avukat, vergi müfettişi, memur, müzisyen, okul idarecisi, diyetisyen, editör, ev hanımı, gazeteci, gelir uzmanı, iç mimar, istatistikçi, işletmeci, kamu yöneticisi, bilgisayar teknikeri, muhasebeci, akademisyen, çocuk bakıcısı, danışman, pastane çalışanı, psikolog, sigorta uzmanı, tiyatro oyuncusu, vaiz, bankacı, yazar ve yönetmen) görüşlerine göre videoların, görüşleri alınan katılımcıların ve onların çevresindekilerinin konuşma becerilerini nasıl etkilediğini nitel araştırma yöntemiyle ortaya koymaktır. Nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim deseni seçilerek gerçekleştirilmiş olan çalışmada yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerle içerik analizi yapılmıştır. Öğretmen, öğrenci ve diğer paydaşlarla yapılmış görüşmelerde tüm paydaşların videoların konuşma becerisine etkilerine yönelik gözlemlerini derinlemesine betimlemek amaçlanmıştır. Araştırma ile toplanan verilerin özellikle; videoların izleyenlerin konuşma becerileri üzerinde bıraktığı etkiyi betimlemesi, eksikliklerin tespit edilmesi ve bu eksikliklerin giderilmesine yönelik çözümler sunarak olası diğer çalışmalara ışık tutacağı; konuşma becerileri ağırlıklı videolar hazırlayan kişi ve kurumlara video üretiminde rehber olacağı; farklı disiplinlerde yetişmiş meslek çalışanlarının video izleyenlerin konuşma becerisi üzerindeki görüşleri, deneyimlerinin çalışmaya zenginlik katacağı, dolayısıyla çalışma grubu farklılığı nedeni ile ilgili diğer araştırmalara ışık tutacağı; araştırma sonucunda elde edilmiş olan bulguların bu konuda yapılacak diğer araştırmalara da yardımcı olacağı umulmaktadır. Araştırmanın sonuçlarına göre videoların hem yetişkinleri (öğretmen ve diğer paydaşlar) hem çocukları (öğrenci ve okul öncesi olanlar) daha çok olumsuz etkilediği ortaya çıkmıştır. Katılımcıların görüşlerine göre bu videolar, yetişkinleri %55 oranında olumsuz etkilerken çocukları %75 oranında olumsuz etkilemektedir. Buna göre getirilen öneriler şunlardır: Öğrencileri olumsuz etkileyen youtuber ve popüler çizgi filmlerin kontrolü sağlanmalıdır. Öğretmenler tarafından öğrenciler için bu konuda metinlerarasılık yapılarak videoların olumlu yanları kalıcı hale getirilmelidir. Dil uzmanları,“İnternet jargonu”ile ilgili derinlemesine çalışma yapmalıdır. Konuşmaya yeni başlayan çocukların videolar yüzünden ifade edici dilinin zayıflması önlenmelidir. Hem örtük hem örgün eğitimler ile yetişkinlerin de farkındalığı artırılmalıdır. Bu çalışma sadece öğrenciler ile yapılarak yeni neslin videolara karşı ilgi, tutum ve becerileri derinlemesine araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal how the videos affect the speaking skills of the participants and their surroundings, according to the opinions of teachers, students and different professionals as other stakeholders (engineer, lawyer, tax inspector, civil servant, musician, school administrator, dietitian, editor, housewife, journalist, income specialist, interior designer, statistician, business manager, public administrator, computer technician, accountant, academic, babysitter, consultant, bakery worker psychologist, insurance expert, theater actor, preacher, banker, writer and director) by using qualitative research method. Semi-structured interview form was used in the study, which was carried out by choosing the phenomenology design from the qualitative research methods. Content analysis was done with the data. In the interviews with teachers, students and other stakeholders, it was aimed to describe in depth the observations of all stakeholders on the effects of videos on speaking skills. It is expected that the data collected through the research to describe the effect the videos had on the viewer's speaking skills; to identify the deficiencies and to shed light on other possible studies by offering solutions to eliminate these deficiencies; to guide people and institutions that prepare speaking-skill weighted videos. It is also expected that the opinions and experiences of professionals trained in different disciplines on the speaking skill of those who watch videos will enrich the study, therefore, it will shed light on other studies related to the study group difference; and the findings obtained as a result of the research will also help other researches on this subject. According to the results of the research, it has been revealed that videos affect both adults (teacher and other stakeholders) and children (students and preschoolers) more negatively. According to the opinions of the participants, these videos affect adults negatively at a rate of 55%, while negatively affecting children at a rate of 75%. Accordingly, suggestions made are as follows: Youtubers and popular cartoons that negatively affect students should be controlled. Teachers should make the positive aspects permanent by making intertextuality for students on this subject. Linguists should do some in-depth study of“internet jargon”. The weakening of the expressive language of children who have just started speaking due to the videos should be prevented. Awareness of adults should also be increased through both implicit and formal training. This study should be conducted only with students and the interests, attitudes and skills of the new generation towards videos should be investigated in depth.