Makroekonomik göstergelerin hisse senedi fiyatlarına etkisi: BİST'de bir uygulama
The impact of macroeconomic variables on stock prices: A study on-BIST-100
  1. Tez No: 718800
  2. Yazar: ESRA DURĞUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY DEMİREL ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Makroekonomik değişkenler ile sermaye piyasaları arasındaki ilişki hem ulusal hem de uluslararası literatürde önemli bir konudur. Sıkça çalışılmış bir konu olsa da hisse senedi fiyatları üzerinde makroekonomik değişkenlerin nasıl bir etkisi olduğu konusunda bir fikir birliği yoktur. Yapılan çalışmalar yüksek oranda gelişmiş piyasalar üzerine olsa da gelişmekte olan piyasaların gelecekte sağlayacağı nakit akımlarının yüksek olacağına olan inanç gelişmekte olan piyasaları ilgi çekici hale getirmektedir. Bu sebeple Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülke için bu çalışmanın yapılması faydalı olarak görülmektedir. Literatürde; çalışma için seçilen makroekonomik değişkenler (dolar kuru, mevduat faiz oranı, enflasyon, para arzı, emtia fiyatları) arasında anlamlı ilişkiler saptanmış olsa da çalışmada seçilen zaman serileri özelinde ilişkinin var olup olmadığını saptamak amaçlanmıştır. Bu çalışmanın amacı Ocak 2005- Aralık 2019 tarihleri arasındaki aylık zaman serilerini kullanarak BİST 100 borsa fiyatları ile makroekonomik göstergeler arasında ilişki olup olmadığını ortaya koymaktır. Seçilen makroekonomik göstergelerle, BİST 100 fiyatları arasındaki istatistiksel ilişkinin kapsamını belirlemek için yapılan analizde Eviews 11 paket programı kullanılmıştır. Zaman serileri ile çalışıldığından serilerin durağanlığı ADF ve PP birim kök testleri ile sınanmıştır. Düzey değerde durağanlık saptanamadığından tüm serilerin logaritmalarının birinci derece farkları alınmış ve birinci farkta durağanlık sağlanmıştır. Çalışmada hisse senedi fiyatı ve makroekonomik değişkenler arasındaki ilişki sınanırken bu değişkenler arasında karşılıklı ilişkilerin irdelendiği Vector Hata Düzeltme (VEC) modeli kurulmuştur. VAR modeli aracılığıyla öncelikle etki-tepki analizi ve varyans ayrıştırması sonuçları yorumlanmıştır. Kullanılan değişkenler arasında eşbütünleşme, olması durumuna ulaşılmıştır. Son olarak değişkenler arasındaki ilişkinin yönünü tespit etmak için Granger nedensellik testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda Brent petrol fiyatlarındaki %1'lik bir artış BİST 100'ü %0.23 oranında arttırırken; faizdeki %1'lik artış BİST 100'ü %0.38 azaltmaktadır. Dolar kurundaki %1'lik artış BİST 100' ü %0.77 arttırmaktadır. Serilerin uzun dönemde birbirleri ile hareket ettikleri sonucuna ulaşılsa da değişkenler arasındaki bu ilişki son derece kısıtlıdır.
Özet (Çeviri)
The relationship between macroeconomic variables and capital markets is an important issue in literature. Although this topic is frequently studied, there is no consensus for the impact of macroeconomic variables on stock prices. Despite the studies are mostly on developed markets, it is believed that ever evolving markets will provide cash flow in the future. So this markets are becoming remarkable. For this reason it is considered beneficial to conduct this study for a developing country like Turkey. In the literature; the selected macroeconomic variables for this study (dollar exchange rate, interest rates on deposits, inflation, supply of money, commodity prices) significant relationship were found. But in this study, it is aimed to determine whether there is a relationship specific to the selected time series. The target of this study is to reveal whether there is a relationship between BIST 100 stock market prices and macroeconomic indicators by using monthly time series between January 2005- December 2019. Eviews 11 computer software was used in data analysis to find out the statistical relationship and the extent/magnitude of the relationship between the macroeconomic indicators, and stock exchange prices. The stationary of the series was tested with ADF and PP unit root tests because working with time series. No stationary was detected in the level value so made deviations for all series and the stability has been achived. In this study, the relationship between stock price and macroeconomic variables and scrutinized by VEC (Vector Error Correction) model the relationship between this variables. First of all, the results of impulse- response analysis and variance decomposition were interpreted through the VAR model. It has been reached that there is cointegration among the variables used. Finally Granger causality test was used to determine the direction of the relationship between the variables. As a result of this research a 1% increase in Brent oil prices, increased BIST 100 by 0.23%. 1% increase in interest reduces BIST 100 by 0.38%. A 1% increase in the dollar rate increases BIST 100 by 0.77%. The series move with each other in the long term. But this relationship between variables is extremely limited.