Girit'te Valide Sultan vakıfları
Valide Sultan waqfs in Crete
  1. Tez No: 718807
  2. Yazar: SİBEL ALAEDDİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ ADIYEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Vakıf tarih boyunca insanları birbirine bağlayan, insanları aynı ortak paydada buluşturan bir kurum olmuştur. İslam medeniyetinden Osmanlı Devleti'ne kadar kök salmış olan bu müessese maddi açıdan güçsüz insanlara sosyal,ekonomik ve kültürel bakımdan birçok hizmet sağlamıştır.Valide Sultanlarda Osmanlı Devleti'nde halkın temel ihtiyaçlarını karşılamak için birçok hayri ve dini eserler kuran vakıf hamileriydi. Hatice Turhan Sultan da merhametli ve yardımsever kişiliğiyle birçok hayır işlerine imza atmış,çeşitli Osmanlı şehirlerinden başlayarak Girit'e kadar uzanan vakıf binaları Osmanlı vakıf medeniyetinin gelişmesinde önayak olmuştur.Hatice Turhan Sultan'ın Girit'te kurduğu vakıflar hem Osmanlı halkının hem de gayrimüslim halkın sosyal,ekonomik ve kültürel ihtiyacını karşılamış,devletin eksiklikleri giderilmeye çalışılmıştır.Bu çalışmada Valide Sultan'ın Girit'te kurmuş olduğu vakıfları o dönem içinde sosyal ve ekonomik açıdan değerlendirerek elde ettiğimiz bilgiler araştırmacıların istifadesine sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Waqf through out history, it has been an institution that connects people and brings them together in the same common denominator. Rooted in İslamic civilization to the Ottoman Empire, this institution provided many social, economic, and cultural services to financially weak people. The Valide Sultans was also the protectress of the foundation, establishing many Hayri and religious work stomeet the basic needs of the people in the Ottoman Empire. Hatice Turhan Sultan, with his compassionate and benevolent personality, has donemany charitable works, and the foundation buildings, starting from various Ottoman cities to Crete, have been a front for the development of the Ottoman Foundation civilization. The waqfs established by Hatice Turhan Sultan in Crete met the social, economic, and cultura needs of both the Ottoman people and the non-Muslim people. In this study, the information obtained from the social and economic evaluation of the foundations stablished by Valide Sultan in Crete tried to presented to the researchers.