Fotovoltaik panellerde güç üretiminin nesnelerin interneti tabanlı gerçek zamanlı uzaktan izlenmesi ve verilerin saklanması
Photovoltaic panels' power generation of iot-based real-time remote monitoring and data logging
- Tez No: 718837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YÖNETKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada fotovoltaik panelden alınan belirli parametrelerin bulut teknolojisi ile saklanması ve bu parametrelerin istenilen yer ve zamanda internet üzerinden gerçek zamanlı olarak izlenebilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, bir fotovoltaik panelinden bu parametreler hakkında veriler gerçek zamanlı olarak sensörler yardımı ile alınarak Arduino kartına gönderilerek burada kontrol edilmiştir. Bu işlemden sonra veriler ESP8266 modülü aracılığıyla internet vasıtasıyla verilerin depolandığı ve istenilen zamanda alınabilen açık kaynaklı internet uygulaması olan ThingSpeak'e gönderildi. ThingSpeak arayüzünde anlık olarak herkesin takip edebileceği bu veriler internet aracılığıyla, NodeMCU kartı tarafından okunarak ona bağlı LCD ekran aktarıldı. ThingSpeak'te toplanan veriler gerçek zamanlı işlenerek, alınan verilere internetten veya LCD ekran üzerinden internet olan her yerden erişim imkanı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to store certain parameters taken from the photovoltaic panel with cloud technology and to monitor these parameters in real time over the internet at the desired place and time. In this context, data about these parameters from a photovoltaic panel were taken with the help of sensors in real time and sent to the Arduino board and checked here. After this process, the data was sent via the ESP8266 module to ThingSpeak, an open source internet application where data is stored and retrieved at any time via the internet. This data, which can be followed instantly by everyone in the ThingSpeak interface, was read by the NodeMCU card and transferred to the LCD screen connected to it via the internet. The data collected in ThingSpeak is processed in real time, allowing access to the data received from the internet or from anywhere with internet via LCD screen.