Millî Türk Talebe Birliği'nin eğitim faaliyetleri ve eğitime dair görüşleri (1933-1965)
Educational activities and views on education of National Turkish Student Assocation (1933-1965)
  1. Tez No: 718838
  2. Yazar: CENNET GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL SÜRMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türkiye'nin en köklü sivil toplum örgütlerinden ve öğrenci hareketlerinden biri olan Millî Türk Talebe Birliği'nin 1933-1965 yılları arasındaki eğitime dair faaliyetlerinin ve görüşlerinin incelendiği bu çalışmada dönemin eğitim meseleleri hususunda birliğin tutumu ve eylemleri incelenmiştir. Millî Türk Talebe Birliği'nin dönemin eğitim sorunlarına ilişkin görüşlerini ve çözüm önerilerini ortaya koymak çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Kurulduğu günden itibaren ülke meseleleriyle yakından ilgilenen, sadece fikrî alanda değil eylem boyutunda da faaliyetlerde bulunan Millî Türk Talebe Birliği, bir öğrenci teşkilatı olması sebebiyle de eğitim meselesini her zaman gündeminin ilk sıralarında tutmuştur. Çalışmada Millî Türk Talebe Birliği'nin yayınları, dönemlerine ilişkin faaliyet raporları, ulusal basında yayımlanan birlik faaliyetleri ve Millî Türk Talebe Birliği ile ilgili yayımlanmış kitaplar incelenmiştir. İnceleme neticesinde“ecnebi mektepler sorunu, köy mektepleri ve ilköğretim, ortaöğretim ve üniversite eğitimine dair sorunlar”şeklinde tespit edilen eğitime dair görüş ve faaliyetler üç farklı başlık altında tasnif edilmiştir. Her bir başlık 1933-1936 ve 1946-1965 yılları arası olmak üzere iki ayrı dönemde ele alınarak çalışma hazırlanmıştır. Sonuç olarak Millî Türk Talebe Birliği'nin 1933-1965 yılları arasında eğitim-öğretime dair sorunları sadece dile getiren değil aynı zamanda çözüm de üreten bir öğrenci topluluğu olduğu görülmektedir. Millî Türk Talebe Birliği, ülkemizin eğitim sorununu Cumhuriyet'in ilk yıllarında genel gündemi oluşturan Hatay meselesi, Kıbrıs meselesi, kalkınma, sanayileşme gibi sorunlardan ayrı tutup eğitim-öğretim alanına ilişkin çeşitli faaliyetler düzenlemiş ve birlik mensupları buldukları her fırsatta bu alan ile ilgili görüşlerini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, in which the activities and views of the National Turkish Student Union, which is one of the most rooted non-governmental organizations and student movements in Turkey, on education between 1933-1965, the attitude and actions of the union on the educational issues of the period were examined. The study aims to reveal the views of the National Turkish Students' Union on the education problems of the period and their solution proposals. Since the day it was founded, the National Turkish Students' Union, which has been closely interested in the country's issues and has been active not only in the academic field but also in the action dimension, has always kept the issue of education at the top of its agenda, as it is a student organization. In the study, the National Turkish Students' Union publications, the activity reports regarding their periods, the activities of the union published in the national press, and the books published about the National Turkish Students' Union were examined. As a result of the examination, the views and activities on education, determined as“the problem of foreign schools, village schools and problems related to primary, secondary and university education”, were classified under three different headings. The study was prepared by considering each title in two separate periods, between 1933-1936 and 1946-1965. Consequently, it has been observed that the National Turkish Student Association is a students' association thatthat gave utterance to the education-training problems between 1933-1965 and produced solutions. The National Turkish Student Association set the education problem of our country apart from the problems such as Hatay question, Cyprus question, development, industrialization, which constituted the general agenda in the first years of the Republic. They arranged various activities related to education training, and the members of the association expressed their opinions on this field on all occasions.