Bazı buğday çeşitlerinin kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of quality characteristics of some wheat varieties
  1. Tez No: 718851
  2. Yazar: SAİT ALKIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma 2020-2021 yıllarında Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü (TMO) Ürün Teknolojisi ve Laboratuvar Şube Müdürlüğü'ne ait laboratuvarda bazı buğday çeşitlerinin kalite özelliklerinin belirlenmesi maksadıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında 8 adet kırmızı 6 adet beyaz olmak üzere toplam 14 ekmeklik buğday çeşidi (Sönmez 2001, Zencirci 2000, Bezostaja-1, Es-26, Çağdaş, Nacibey, Yunus, Gerek-79, Altay 2000, Gökhan, Midas, Altındane, Metropolis, Alparslan) kullanılmak suretiyle 8 adet parametrede incelenerek çeşitlerin özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada çeşitlerin bin tane ağırlığı, protein, hektolitre, sertlik, alveograf, Zeleny sedimantasyon, gluten ve gluten index oranı analizleri 3 tekerrürlü olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, çeşitlerin kalite özellikleri bakımından elde edilen en düşük ve en yüksek değerler; hektolitre ağırlığı 77,86-82,30 kg/hl, bin tane ağırlığı 43,87-57,11 g, tane sertliği 22,19-80,23 HI, tane protein oranı % 10,47-16,40 arasında, Zeleny sedimantasyon 20,33-58,00 ml, yaş gluten oranı % 17,82 -40,10, glüten indeks oranı % 50,00-99,07 ve alveograf (enerji) değeri 104,3-486,7 W 10-4 joule arasında tespit edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde Bezostaja 1, Sönmez 2001 ve Altındane çeşitlerinin kalite yönünden diğer çeşitlere göre daha iyi performans gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the laboratory of the General Directorate of Turkish Grain Board (TMO) Product Technology and Laboratory Branch between 2020 and 2021 to determine the quality characteristics of some wheat varieties. Within the scope of the research, a total of 14 bread wheat varieties, 8 red and 6 white (Sönmez 2001, Zencirci 2000, Bezostaja-1, Es-26, Çağdaş, Nacibey, Yunus, sahibinden-79, Altay 2000, Gökhan, Midas, Altındane, Metropolis, Alparslan) were examined in 8 parameters and the characteristics of the cultivars were determined. In the study, 1000 grain weight, protein, hectoliter, hardness, alveograph, Zeleny Sedimentation, gluten and glutenindex ratio analyzes of the cultivars were performed with 3 replications. As a result of the study, the lowest and highest values obtained in terms of quality characteristics of the varieties; hectoliter weight 77.86-82.30 kg/hl, thousand grain weight 43.87-57.11 g, grain hardness 22.19-80.23 HI, grain protein ratio between 10.47-16.40%, Zelenysedimentation 20.33-58.00 ml, wet gluten content 17.82-40.10%, gluten index rate 50.00-99.07% and alveograph (energy) value between 104.3-486.7 W 10-4 joules detected. Results showed that Bezostaja 1, Sönmez 2001 and Altındane varieties were found to be better qualities than the others.