Dr. Mosaid bin Süleyman el-Tayyar'ın Kur'an-ı Kerim'in tefsir ve bilimleri üzerine çalışmaları
Efforts of Dr. Musaed bin Sulaiman al-Tayyar in interpretation and sciences of the Qur'an
  1. Tez No: 718886
  2. Yazar: BİLAL YOUSİF IBRAHİM CHALABEE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SOAAD AHMED ALY SHOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Alimlerin Kur'an ve İlimlerine olan ilgi ve alakası İslam'ın ilk günlerinden günümüze apaçık ortada olan bir husustur. Bu ümmetin her bir aliminin muhakkak Kur'an ilimlerinden birine katkı sağladığını görürüz. Kur'an ilimleri ve Tefsir usulü alanında görünür etkisi olan alimlerden biri de Prof. Dr. Müsaid Bin Süleyman et-Tayyar'dır. Bu alanda dersler vermiş, içtihatta bulunmuş ve kitaplar telif etmiştir. Kur'an araştırmalarında tercihleri ve hususi görüşleri bulunmaktadır. Bu hususun dikkatimi çekmesi üzerine Allah'a tevekkül ettikten sonra tez konumu '' Dr. Mosaid Bin Süleyman el-Tayyar'ın kur'an-ı Kerim'in tefsir ve bilimleri üzerine çalışmaları'' olarak belirledim. Gayem et-Tayyar'ın bu alandaki çabalarını ortaya koymak olacaktır. Bu gayeye ulaşmak için evvela teze giriş olması açısından bir mukaddime kaleme aldım. Daha sonra üç kısımla devam ettim. İlk kısımda et-Tayyar'ın ilmi yolculuğunu takip ederek hayatını ele aldım. İkinci kısımda et-Tayyar'ın telifleri, görüşleri, tercihleri üzerinden tefsirdeki çabalarına değindim. Üçüncü kısımda ise et-Tayyar'ın Kur'an ilimlerindeki çabalarını yine bu alandaki telifleri üzerinden ele aldım. Kur'an meselelerine dair benimsediği metodu ve görüşleri açıkladım. Ve tezi ulaştığım önemli sonuçlar ve tavsiyelerle bitirdim. ANAHTAR KELİMELER: Çalışmalar, Müsaid et-Tayyar, Tefsir, Kur'an İlimleri. Ocak 2022, 207 Sayfa
Özet (Çeviri)
The interest of scholars in the Qur'an and its sciences has been evident since the era of the beginning of Islam and to this day. Among those scholars who had a clear imprint in the sciences of the Qur'an and the principles of its interpretation is Professor Dr. Musaed bin Suleiman Al-Tayyar. He studied and worked hard on its issues and wrote books in it, so he had opinions and choices in Qur'anic studies. This is what caught my attention, so I resolved - after relying on God - to make the subject of my thesis entitled:“Efforts Of Dr. Musaed Bin Sulaiman Al-Tayyar İn İnterpretation And Sciences Of The Qur'an,”and I aim to highlight the efforts of Dr. Al-Tayyar. To reach the desired goal, the thesis was divided into an introduction that was a definition of the research, then followed it with three chapters, the first of which is dealt with the biography of Dr. Al-Tayyar, in the second chapter, I discussed the efforts of Dr. Al-Tayyar in the field of interpretation through his books, opinions and choices in interpretation, and in the third chapter, I dealt with the efforts of Al-Tayyar in the sciences of the Qur'an through his books therein as well, and showed his method, approach and his views on issues of Qur'anic sciences, and I concluded the research with the most important results and recommendations that I reached. KEYWORDS: Efforts, Musaed Al-Tayyar, Interpretation, Quran Sciences. January 2022, 207 Page