The impact of hate speech in social media in Turkey on the social acceptance of Syrian migrants: The case of twitter
Sosyal medyada nefret söyleminin Suriyeli mültecilerin toplumsal kabulleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 718887
  2. Yazar: MEHMET VARIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVFEL BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sosyal Medya toplumsal barışa olumlu anlamda yansıdığı gibi, bazende olumsuz olarak toplumsal krizler oluşturabilmektedir. Toplumsal iç barışı oluşturan etmenlerden biri de göçmenlerin toplumsal kabulüdür. 2011 yılında Suriye iç savaşının patlak vermesi ile Suriyeli mülteciler yoğun bir şekilde Türkiyeye sığınmayı tercih etmişlerdir. Savaşın uzaması ve geçici misafirliğin kalıcı misafirliğe dönüşmesiyle beraber sığınmacılara karşı mikro ölçekte ve lokal olarak ötekileştirme ve yer yer düşmanca tavırlar görülmüştür. Bu çalışma ile Twitter Türkiye mecrasında kümelenen ve Suriyeli sığınmacılara karşı nefret söylemi üzerine inşa edilen sosyal medya kullanıcılarını analiz edilmektedir. Çalışmada Twitter'da nefret söylemini kullanan kullanıcılarının suriyeli sığınmacılara karşı nefret söylemlerinin konuları ve nefret söyleminin en çok işlendiği hashtag ve mention alan hesaplar ve tonlar incelenmiştir. Araştırmada, birincil ve ikincil verileri toplamak için nicel araştırma metodu kullanılmış ve Twitter'da nefret söylemi amaçlı sosyal medya kullanıcıları hakkında bilgi toplamak ve bu kullanıcıların algı ve perspektifini değerlendirmek için içerik analizi metodu tercih edilmiştir. Suriyeli gündeminin en yoğun konuşulduğu tarihler olan İdlib şehitleri ve Afrin operasyonunun yapıldığı tarihlerde bile twitter Türkiye gündeminin yalnızca %2.02'sine tekabül etmektedir. Çalışmamızda elde edilen bulgular Twitter'da Suriyeli gündeminin düşük bir orana sahip olmasına ve Türk halkının gündeminde yer almamasına rağmen, kullanıcıların konsantre bir yapıda oldukları ve gündemi belirleyebilecek kadar etkili oldukları gerçeğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
While Social Media reflects positively on social peace, it can sometimes create social crises negatively. One of the factors that create social inner peace is the social acceptance of immigrants. With the outbreak of the Syrian civil war in 2011, Syrian migrants preferred to take shelter in Turkey intensively. With the prolongation of the war and the transformation of temporary visitation into permanent guest, marginalization and sometimes hostile attitudes towards migrants were observed on a micro-scale and locally. This study analyzes social media users clustered on Twitter Turkey and built on hate speech against Syrian migrants. In the study, the topics of hate speech against Syrian migrants of users who use hate speech on Twitter and the accounts and tones of hashtags and mentions in which hate speech is most often processed were examined. In the research, the quantitative research method was used to collect primary and secondary data, and the content analysis method was preferred to collect information about social media users with hate speech on Twitter and to evaluate the perception and perspective of these users. Even on the dates of the Idlib attacks and the Afrin operation, which are the days when the Syrian agenda is discussed most intensely, Twitter corresponds to only 2.02% of Turkey's agenda. The findings of our study showed the fact that although the Syrian agenda on Twitter has a low rate and is not on the agenda of the Turkish people, users are concentrated and effective enough to set the agenda.