Dr. Ramazan El-Bûti'nin 'Fıkhu's-Sîreti'n-Nebeviyye' eserindeki şer'î siyâset ve fıkhî tercihlerinin – karşılaştırmalı çalışması
Dr. ramazan El-Bûti's legal policy and fiqh preferences in the 'Fikhu's-sireti'n-nebevi̇yye' - comparative study
  1. Tez No: 718891
  2. Yazar: DHANNOON YOUNUS AHMED ARAB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARWAN MOHAMMED ABDULLAH MOGHALLES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Hz Peygamberin (sallallahu aleyhi ve sellem) hayatı, bu güne kadar ilim dallarından birisi olmuş ve Allah'ın izniyle da öyle olmaya devam edecektir. Siyerin sahih kısmı, İslam dininin teşri kaynaklarından birisidir. Bu nedenle birçok ilim insanı bu saf ve duru kaynağa müracaat etmiştir. İşte bu ilim insanlarından birisi de Dr. Ramazan el-Bûtî'dir. Kendisi, Hz Peygamberin (sallallahu aleyhi ve sellem) hayatını kaleme almış ve ondan ibret ve dersler çıkarmıştır. Bu dersler arasında fıkhı konuları da yer almaktadır. Yazar, fıkıh mezheplerinin bu konular hakkındaki ihtilaflarını ortaya koymuş ve görüşler arasında tercih yaparak kendi bakış açısını da belirtmiştir. Buti'nin kitabının adı (Fıḳhü's-Sîreti'n-Nebeviyye)'dir. Gerekli araştırmaları yaptıktan sonra çalışmamın başlığını (Ramazan El-Bûtî'nin“Fıkhü's-Sîreti'n-Nebeviyye”Eserindeki Şer'i Siyaset Ve Fıkhî Tercihlerinin Karşılaştırmalı Çalışması olarak belirledim. Bu çalışmadaki amacım, hakkında ihtilaf olan fıkhi konularda Buti'nin tercih ettiği görüşü ortaya çıkarmaktır. Belirlenen bu hedefe ulaşmak amacıyla çalışma dört bölüme ayrılmıştır. Bu bölümlerdeki konular şu başlıkları altında ele alınmıştır: 1. Buti'nin biyografisi, Fıḳhü's-Sîreti'n-Nebeviyye kitabının ve yaşadığı dönemin tanıtımı. 2. Bûtî'nin Şer'i siyaset alanındaki tercihleri, 3. Bûtî'nin cihad alanındaki tercihleri, 4.Bûtî'nin farklı konular hakkındaki fıkhi tercihleri. Toplam ele alınan konu sayısı on sekizdir. Her konu; a) Konunun açıklaması, b) Fakihlerin bu konudaki görüşleri ve delilleri ve c) Dr. Ramazan el-Bûtî'nin tercihi olmak üzere üç başlık altında ele alınmıştır. Çalışma, ulaşılan en önemli sonuçların yer aldığı sonuç bölümüyle sonlandırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bûti, Fıḳhü's-Sîreti'n-Nebeviyye, Fıkıh, Tercih. Aralık 2021, 126 Sayfa
Özet (Çeviri)
The life of the Prophet (sallallahu 'alayhi wa sallam) has been one of the branches of science until today and will continue to be so by Allah's leave. The authentic part of the sirah is one of the legislative sources of the religion of Islam. For this reason, many scientist have applied to this pure and clear source. One of these scientists is Dr. Ramadan al-Buti. He wrote down the life of the Prophet (sallallahu 'alaihi wa sallam) and took lessons and lessons from it. Fiqh subjects are also included in these lessons. The author has revealed the disagreements of the fiqh sects on these issues and has also expressed his own point of view by choosing between the views. The name of Buti's book is (Fiḳhü's-Sîreti'n-Nabaviyye). After doing the necessary research, I determined the title of my study as (Fiqh preferences in the Book of Ramadan al-Bûtî's Fıḳhü's-Sîreti'n-Nabawiyya). My aim in this study is to reveal the opinion preferred by Buti on the controversial fiqh issues. In order to achieve this determined goal, the study is divided into four parts. Topics in these chapters are covered under the following headings: 1. The biography of Buti, the promotion of the book Fıḳhü's-Sîreti'n-Nabawiyye and the promotion of the period in which he lived, 2. Bûti's preferences in the field of legitimate politics, 3. Buti's preferences in the field of jihad, 4. Bûtî's fiqh preferences on different subjects. The total number of topics covered is eighteen. Every subject; It has been discussed under three headings: a) Explanation of the subject, b) Opinions and evidences of the jurists on this issue, and c) Dr. Ramazan al-Bûti's preference. The study is concluded with the result section, which includes the most important results reached. KEYWORDS: Bûti, Fıḳhü's-Sîreti'n-Nabawiyya, Fiqh, Preference. December 2021, 126 Page