Amerikan sinemasında süper kahraman olgusu: Marvel ve DC sinematik evrenleri incelemesi
The phenomenon of superheroes in American cinema: Review of the Marvel and DC cinematic universes
  1. Tez No: 718897
  2. Yazar: RAMAZAN KABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH SUAT ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Film Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
İnsanoğlunun öyküler anlatmaya başladığı günden bugüne sözlü anlatılarda karşılaşılan kahraman imgesi, yüz binlerce yıldan bu yana toplumsal bilincin ve kültürel paydaşlığın oluşması için kullanılan bir araca dönüşmüştür. Kahramanlar toplumların belleğinde özellikleri itibarı ile idealleri uğruna hayatlarını kaybetmeyi göze alabilecek kadar cesur olan soylu kimseler olarak tanımlanmıştır. Toplumsal ideallerin yüceltildiği mit, masal, efsane ve dinsel öğretilerde sıkça bahsi geçen kahramanlar, zaman içinde değişime uğramış ve çağın gereksinimlerine göre biçim değiştirmişlerdir. Her ne kadar kahraman figürü toplumdan topluma farklı özellikler gösterse de biçimsel olarak kahramanlar sistemin devamlılığı için gerekli motivasyon kaynaklarından biri olma özelliğini yitirmemiştir. Günümüzün gelişen teknolojileriyle sözlü anlatılar yerini görsel ve işitsel iletişim araçlarına bırakmış ve kahraman figürü artık görünür hale gelmiştir. Bu sayede kahramanlar pek çok sanat yapıtına özne olmuştur. Başta edebiyat olmak üzere görsel bir sanat olan çizgi romanlarda sıkça ön plana çıkartılan kahramanlar, değişen paradigmanın bir sonucu olarak insanüstü güçlere sahip süper kahramanlara dönüşmüştür. Süper kahramanların en önemli özellikleri ortaya çıktıkları kültürün sembolleri olmalarıdır. Bu nedenle vatanseverlik, milliyetçilik ve iyilik timsali olmak gibi bir illüzyonu yaymak görevi onlara verilmiştir. Giydikleri kostümlerden, temsil ettikleri değerlere ve hatta ideolojilerine kadar tüm söylemleri bu amaçla inşa edilen süper kahramanlar, yaratıldıkları Amerikan toplumunun ideasını yaymakla mükellef hale getirilmişlerdir. Bu nedenle başta çizgi romanlarda karşımıza çıkan süper kahramanlar, sinema gibi toplumları manipüle edebilecek kadar güçlü bir mecraya aktarılmış ve tüm dünyaya pazarlanmıştır. Bugün Amerikan sinemasının ana akım filmleri süper kahraman sinematik evrenleri adı verilen türlerden oluşmaktadır. Yazar bu akademik çalışmasında kahramanın yolculuğu modellerinden yola çıkarak dünden bugüne değişen kahraman mitinin tarihsel gelişimini inceleyecek ve süper kahraman olgusunun çizgi roman ve sinema filmleri aracılığıyla Amerikan ideolojisini temsil etme biçimlerini ele alacaktır.
Özet (Çeviri)
The hero image that has existed in oral narratives since the day mankind began to tell stories has turned into a tool used for the formation of social consciousness and cultural commonship for hundreds of thousands of years. Heroes are defined as noble people who are brave enough to risk losing their lives for the sake of their ideals in the memory of societies. The heroes that are frequently mentioned in myths, tales, legends, and religious teachings, in which social ideals are glorified have changed over time and their forms have changed according to the needs of the age. Although the hero figure shows different characteristics from society to society, the heroes have not lost their attribute of being one of the necessary sources of motivation for the continuity of the system. Oral narratives have left their place to visual and auditory communication tools with today's developing technologies and the hero figure has now become visible. Thus, the heroes became the subjects of many works of art. Heroes, which are frequently featured mostly in literature and also in comics, a genre of visual art have turned into superheroes with superhuman powers as a result of the changing paradigm. The most important feature of superheroes is that they are symbols of the culture that transpired them. For this reason, they were given the task of spreading the illusion of patriotism, nationalism and being the paragon of virtue. From the costumes they wear to the values they represent and even to their ideologies, superheroes, whose discourses are constructed for this purpose, are obliged to spread the idea of the American society they were created by. For this reason, the superheroes that we encounter in comics have been transferred to a powerful medium such as cinema that can manipulate societies and marketed to the world. The mainstream films of American cinema today consist of genres called the superhero cinematic universes. In this academic work, the author will examine the historical development of the heroic myth that has changed from yesterday to today, based on the models of the hero's journey, and discuss the ways in which the superhero phenomenon represents American ideology through comic books and cinema.