İşçiye ait kişisel verilerin korunması
Protection of workers' personal data
- Tez No: 719550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİYAMİ ALP LİMONCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Teknolojik gelişmelerin ilerlemesiyle kişilerin verilerinin işlenmeye tabi tutulması yaygınlaşmakta ve bu durum iş ilişkisine de yansımaktadır. İşverenler, yeni oluşturulan sistemlerle işçilerin kişisel verilerini işlemekte ve işçilerin özel hayatlarının gizliliğine müdahalede bulunmaktadır. İşverenlerin işçiyi gözetme borcu kapsamında işçilerin kişisel verilerini koruma yükümlülüğü bulunmaktadır. Aynı zamanda işverenlerin işçilerin kişisel verilerini işlemeleri hususunda yerine getirmeleri gereken kanuni düzenlemeler, işçinin üstün yararı, işleme faaliyetinin sözleşmenin ifası için gerekli olması gibi haklı menfaatleri bulunmaktadır. İşverenin haklı menfaati ile işçinin özel hayatın gizliliği arasındaki dengenin hakkaniyetli biçimde kurulması önemlidir. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca düzenlenen ilkelere ve belirlenen usullere riayet edilmeksizin işçilerin kişisel verilerinin işlenmesi hukuka aykırılık teşkil etmektedir. İşyerlerinde uygulanan kamera ile gözetleme, araç takip sistemi, yüz, parmak izi, retina tarama gibi biyometrik sistemler Kanun'da belirlenen esas ve usullere uygun yürütülmediğinden işçilere ait kişisel verilerin hukuka aykırı olarak elde edildiği gibi, bu veriler gerekçe gösterilerek işçilere yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu durumu önleyebilmek adına, iş ilişkisi içerisinde ve dışında işçilerin kişisel verilerinin işlenmesi faaliyetlerinin hukuka uygun olup olmadığının tespiti yapılmalıdır. Bu çalışmanın konusunu, iş ilişkisi henüz başlamadan, iş ilişkisi esnasında ve iş ilişkisi bittikten sonra işçilerin kişisel verilerinin ne tür işleme faaliyetlerinin konusu olduğu, işçilere ait kişisel verilerin nasıl korunması gerektiği ve işçilerin kişisel verilerinin ihlal edilmesi halinde işçilerin sahip olduğu hal ve talepler ile işverenlerin karşılaşacağı yaptırımlar oluşturmaktadır. Bu bağlamda öncelikle kişisel veri kavramı tanımlanmış, veri koruma hukukuna dair ulusal ve uluslararası kaynaklar incelenmiş, genel anlamda kişilerin verilerinin korunması hususu açıklanmış ve bahsedilen hususlar işveren-işçi arasındaki iş ilişkisi çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the technological developments advancing, the processing of the personal datas becomes widespread and this situation reflects on labour relationships. Employers are interfering workers' right of privacy by processing their personal datas. Employers also have to protect workers' datas according to the obligation to look after workers. Concurrently, employers may have fair interests in spect of processing workers' personal data such as; fulfilling a legal obligation, workers' best interest, the activity of processing personal data being required for carrying out a contract. It's important to tread a fine line between employers' fair interests and workers' right of privacy. Practices in workplace are processing and acquiring personal datas illegally by not following the basis and procedures regulated by the Act. In addition, based on these illegally acquired datas, employers are imposing sanctions on workers. In order to prevent this situation, the activities of processing worker's personal data must be determined whether they abide by the law or not. This study analyzes which data processing activities are conducted before establishing, throughout and after the labour relationship ends, how worker's datas should be protected, which rights workers have and which sanctions will be imposed on employers if workers' personal datas have been violated. In this regard; primarily the concept of personal data was defined; national and international resourses regarding data protection law were examined; protection of personal data were explained in general manner; and all mentioned matters were evaluated within the scope of labour relationship.