Amerikan sinemasında süper kahraman filmlerinde anti kahraman olgusu ve transmedya hikâye anlatıcılığı: Deadpool örneği
The antihero phenomenon in superhero films in American cinema and transmedia storytelling: Deadpool example
- Tez No: 769953
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TAKIMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Transmedya hikâye anlatıcılığı, medyalararası gelişim gösteren, bir kurgunun birleşik ve koordineli bir şekilde farklı mecralara dağıtıldığı, ağ tabanlı katılım ve etkileşime izin veren görece yeni bir anlatı stratejisidir. Bu tez çalışmasında, süper kahraman temalı film türünde anti kahraman olgusunun inşasını, transmedya hikâye anlatıcılığı perspektifiyle ortaya koymak amaçlanmaktadır. Araştırma evrenini oluşturan Deadpool hikâye evreni çok sayıda mecraya tümleşik gelişim gösteren bir anti kahraman karaktere özgü transmedya evrenidir. Araştırmanın metodolojisi için niteliksel ve niceliksel içerik analizi yöntemi kullanılmaktadır. Yapılan analizler sonucunda anti kahraman Deadpool karakter inşasında transmedya hikâye anlatıcılığı yaklaşımının uygulandığı tespit edilmiştir. Araştırmada mecranın gelişim süreçleri incelendiğinde, Deadpool transmedya evreninin sekiz aşamadan oluştuğu görülmektedir. Ortaya çıkan bu evrenin bir Deadpool transmedya ekosistemi oluşturduğu, her bir aşamanın hikâye evrenine ayırt edici ve bütünleşik bir katkı sunduğu belirlenmiştir. Bu ekosistemin gelişiminde mecranın yapısı ve üretilen içeriğin niteliği açısından boyut değişimleri saptanmıştır. Ana içerik/tabaka olan sinema filmlerin tanıtımı, satışı ya da pazarlanması için üretilen ve içerisinde öyküsel anlatı barındırmayan; afiş, fragman, aksiyon figürü ya da Monopoly oyunu adlı mecralarda“süper kahraman”yönlerinin ön plana çıkarıldığı görülmektedir. Ancak ana içerik/tabaka dahil içerisinde öyküsel anlatı barındıran; jenerik sonrası kısa sahne, çizgi roman, Youtube özgün içerikleri, video oyun ve hayran üretimi içerikler adlı mecralarda ise“anti kahraman”yönlerinin ön plana çıkarılarak, klasik kahraman özelliklerinden yoksun bir karakter olarak sunulduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transmedia storytelling is a relatively new narrative strategy that develops between media, where fiction is distributed to different channels in a unified and coordinated way, allowing network-based participation and interaction. This thesis aims to reveal the construction of the antihero phenomenon in the genre of superhero-themed film from the perspective of transmedia storytelling. The Deadpool story universe, which constitutes the research universe, is an antihero character-specific transmedia universe that develops and is integrated into many media. The qualitative and quantitative content analysis method is used for the research methodology. As a result of the analysis, it was determined that the transmedia storytelling approach was applied in the character construction of the antihero Deadpool. When the development processes of the media are examined in the research, it is seen that the Deadpool transmedia universe consists of eight stages. It has been determined that this emerging universe creates a Deadpool transmedia ecosystem, and each phase provides a distinctive and integrated contribution to the story universe. In the development of this ecosystem, size changes have been determined in terms of the structure of the medium and the quality of the content produced. Produced for the promotion, sale, or marketing of cinema films, which are the main content/layer, and which do not contain a narrative; It is seen that the“superhero”aspects are brought to the fore in media such as posters, trailers, action figures or the Monopoly game. However, including the main content/layer, which contains a narrative; on the other hand, it has been determined that the“antihero”aspects are brought to the fore and presented as a character devoid of classical heroic features in the media named short scenes, comics, Youtube original content, video games and fan-made content after the credits.