Milli Görüş'ün dış politika hedefi; 'Yeni bir dünya' ve çekirdek yapı olarak 'D-8'
Foreing policy target of the Milli Görüş movement 'The new world' and the 'D-8'as a core organization
- Tez No: 718902
- Danışmanlar: PROF. DR. YELDA HATİCE ONGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bilim, teknoloji ve endüstride meydana gelen gelişmeler buna bağlı olarak ulaşım ve iletişimde kat edilen yol, tüm dünyayı birbirine bağlamış, üretilen her şey insanlığın malı haline gelmiş, ekonomik, sosyal ve kültürel hayatı kolaylaştırmış, eğitim, tıp ve ticaret başta olmak üzere birçok alanda gelişmeler kaydedilmiştir. 21.yy'da meydana gelen tüm olumlu gelişmelere rağmen günümüzde, savaşlar, kıtlık, yoksulluk, insan hakları ihlalleri artarak devam etmektedir. 2. Dünya Savaşı sonrası kurulan yeni sistem içerisinde,“evrensel güvenlik ve barışın tesisini, ekonomik ve sosyal kalkınmayı”öncelikli amaç olarak gören küresel ve bölgesel ölçekli uluslararası örgütler bu hedefleri yakalayamamıştır. Özellikle, gelişmiş ülkelerin zenginlikleri ve yaşam standartları artarken, dünyanın geri kalan kısmında yaşayan insanlar zor yaşam şartlarına adeta mahkum bırakılmıştır. Kaynakların ve gelirin hak ve adalet içerisinde paylaşılmaması toplumsal huzur ve barışı bozmuştur. İnsanlık her zamankinden daha çok hak, adalet ve barışın beklentisi ve zarureti içindedir. Özelde Türkiye genelde tüm insanlığın saadetini amaç olarak belirleyen Milli Görüş Hareketi, mevcut küresel sistemi,“ezen ve ezilen”düzen olarak tanımlamış, bunun gereği olarak, insanlığın saadeti için“hak ve adalete dayalı”“Yeni Bir Dünya”kurulumunu hedef olarak belirlemiş, çekirdek yapılanması olarak D-8 (Developing-8) Ekonomik İş Birliği Örgütü, T.C.54. Hükümet zamanında hayata geçirmiştir. Bu çalışmada, insanlığın içinde bulunduğu yeni paradigma arayışının karşılığını Milli Görüş düşüncesinde ve uluslararası ölçekte hedefi olan“Yeni Bir Dünya”ve“D-8”yapılanmasında bulabileceği öngörülmektedir. Milli Görüş'ün dış politika hedefi olarak“Yeni Bir Dünya”ve Developing-8, (D-8),“Kalkınmakta olan 8 ülke-Ekonomik İş Birliği Örgütü”; amaçları, ilkeleri ile incelenmiş,“uluslararası güç denklemi”içerisindeki yeri, üye ülkelerin sahip oldukları potansiyellerin değerlendirilmesi yapılarak, kalkınma yolunda bir fırsat olup-olamayacağı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in science, technology, and industry, and the pertinent breakthroughs in transportation and communication connected the entire world, turned everything into the commodity of humanity, facilitated economic, social, and cultural life, and spurred developments in many fields particularly in education, medicine, and commerce. Despite these achievements of human civilization in the 21st century, wars, famine, poverty, and human rights violations continue increasingly. In the new order established in the aftermath of World War II, international organizations at global and regional scales, prioritizing the“establishment of global security, peace, and socioeconomic development”as their primary goal, could not achieve these goals. While the wealth and living standards of the developed countries increased, people living in the rest of the world were almost sentenced to living under challenging circumstances. The fact that resources and income were not shared in a right and fair manner has disrupted social welfare and peace. Therefore, more than ever, humanity is in the state of need and necessity of rights, justice, and peace. The Milli Görüş Movement, which adopts the prosperity of Turkey in specific, and of all humanity in general as a guiding principle defined the current global system as the order of“the oppressor and the oppressed”and therefore envisioned the establishment of“the New World”“based on rights and justice”for the prosperity of humanity, and eventually founded the D-8 (Developing-8) Organization for Economic Cooperation in the 54th Government of the Turkish Republic as its core structure. This study predicts that humanity's search for a new paradigm will find the answer in the Milli Görüş thought and in the“New World”and the“D-8”structure—its goals on an international scale. The current study discusses“The New World”as the foreign policy target of the National Vision Movement and the D-8 (Developing-8) Organization for Economic Cooperation in relation to its aims and principles and its place within the“international power equation”and through the evaluation of the potentials of member states and overall opportunity in the path of development.