Karbon tekstille takviye edilmiş sıva katmanı ile güçlendirilmiş döşemelerin çarpma davranışının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the impact behavior of slab strengthening with mortar layer reinforced with carbon textile
  1. Tez No: 718912
  2. Yazar: HASAN CAN GÜRDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SELİM ŞENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
İnsanlık var olduğundan beri en temel ihtiyaçlarından birisi hiç şüphesiz barınma ihtiyacıdır. Bu ihtiyaçları doğrultusunda da geçmişten günümüze çeşitli yapıları inşa etmişlerdir ve bu amaç için çeşitli yapı malzemeleri kullanmışlardır. Günümüzde ise en yaygın olarak kullanılan yapı malzemesi çelikle entegre edilen betonlar, yani betonarme yapılardır. Betonarme yapılar ihtiyaca göre farklı tasarımlarla karşımıza çıkmaktadır. Servis ömürleri boyunca da çeşitli kuvvetlerle ve etkilerle karşılaşırlar. Bunlara; yapı elemanlarının öz yüklerinden oluşan kalıcı yükler, yapı elamanına çeşitli zamanlarda etkiyen ve yer değiştirebilen hareketli yükler, deprem yükü, rüzgâr yükü, toprak itkisi, buz yükü, farklı oturmalardan oluşan yükler gibi yönetmeliklerde tanımlanan yükler örnek olarak gösterilebilir. Güvenli bir yapı için az önce bahsedilen yüklere ek olarak dinamik etkiye sahip olan çarpma yükü de tasarım kriterlerinde göz önüne alınmalıdır. Ani darbe veya patlama gibi beklenmedik şekilde gerçekleşebilen çarpma yükü etkisi, yapının saniyeler içerisinde göçmesine neden olabilecek boyutlarda olabilir. Bu nedenle hiç şüphesiz ki yapı elemanlarının çarpma etkisi altındaki davranışının bilinmesi de emniyetli yapılar için çok önemli bir yere sahiptir. Bu doğrultuda betonarme döşemelerin çarpma etkisi altında gösterdikleri davranışlar ve çeşitli güçlendirme yöntemlerini görebilmek adına bu tez çalışması yapılmıştır. Bu kapsamda ortogonal ve diyagonal şekilde, çeşitli genişliklerde ve doğrultularda karbon tekstille takviye edilmiş sıva katmanı ile güçlendirilmiş döşemelerin çarpma etkisi altındaki davranışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly, one of the basic needs of humanity since its existence is the need for shelter. In line with these needs, they have built various buildings from the past to the present and used various building materials for this purpose. Today, the most widely used building material is concrete integrated with steel, ie reinforced concrete structures. Reinforced concrete structures appear with different designs according to the needs. During their service life, they encounter various forces and effects. To these; The loads defined in the regulations such as permanent loads formed by the self-loads of the structural elements, live loads acting on the building element at various times and can be displaced, earthquake load, wind load, soil thrust, ice load, loads consisting of different settlements can be given as examples. In addition to the loads, the impact load, which has a dynamic effect, should be considered in the design for a safe structure. Impact load effects that can occur unexpectedly, such as sudden impact or explosion, may also cause the structure to migrate for seconds. It is doubtless that knowing the impact behavior of structural elements has a very important place for safe structures. In this direction, this thesis study was carried out in order to see the behavior of reinforced concrete slabs under the impact of impact and various strengthening methods. In this context, the behavior of floors reinforced with carbon textile reinforced plaster layer in various widths and directions, orthogonal and diagonal shapes, under impact were investigated.