Karbon teleflerinden imal edilmiş kompozit yapıların mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of composite materials made of carbon fibers waste
  1. Tez No: 317917
  2. Yazar: AYŞE CERAN UÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN YÜKSEKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Atık malzemelerin kullanımıyla oluşturulan yeni malzemeler hem çevresel, hem de ekonomik açıdan birçok yarar sağlamaktadır. Bu kapsamda tekstil atıklarının takviye olarak kullanıldığı kompozit malzemeler, atıkların değerlendirilmesi adına alternatif bir yöntem olma özelliği taşımaktadır. Bu çalışmada tekstil atıklarının geri kazanımı amacı ile atık liflerin takviye malzemesi olarak kullanıldığı polimer matrisli kompozit yapılar elde edilmeye çalışılmıştır.Bu çalışmada öncelikle karbon lifleri ve kompozit malzemelerle ilgili tanımlamalar ve genel bilgilere yer verilmiştir. Kullanım alanları ve üretim yöntemlerinden bahsedilmiştir. Yapılan deneysel çalışmalarla da çağımızın ihtiyaçlarına pek çok açıdan cevap verebilecek özelliklere sahip karbon liflerinden elde edilmiş kompozitler incelenmiştir.Çalışmanın deneysel kısmı için farklı lif ağırlığına sahip üç adet kompozit plaka üretilmiştir. Bu plakaların çekme ve kayma kuvveti ölçülmüş ve maksimum çekme ve kayma kuvveti, kritik çekme ve kayma kuvveti, çekme ve kayma uzaması değerleri elde edilmiştir. Deneysel sonuçlardan elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The new materials produced by using waste materials both environmental and economical provides several benefits. İn this context, design of composite materials are used as a reinforcement of textile waste attention as an alternative method for the utilizing waste. İn this study, the purpose of textile waste recycling and waste fibers used as a reinforcement material is intended to get the polymer matrix composite structures.In this study, the definition of carbon fibers and composite materials given with their usage and production methods. In the experimental studies, composite materials made from carbon fibers that satisfy the needs of modern era.In the experimental part of this study, three compozit plaka prodused using different weights carbon waste. Tensile and shear strength of the plates were measured in order to obtain the mechanical proerties such as the tensile strengh and elongation and shear strength and elongation. The data obtained from the experimental results were evaluated and compared statistically.