Burgulu yüksek yapıların yanal yükler altında davranışlarının incelenmesi
The behaviour of twisted tall buildings under lateral loads
- Tez No: 718911
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ALBAYRAK, PROF. DR. CAN BALKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Burgulu yüksek yapılara duyulan ilgi giderek artmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında yüksek yapıların yapısal bir formu olan bir burgulu yüksek yapının deprem ve rüzgar yükleri altında performansı incelenerek eşdeğeri olan prizmatik şekle sahip bir yapıyla karşılaştırılması yapılmıştır. Amerika Birleşik Devletleri ülkesinin Miami, Florida kentinde mevcut bulunan Grove at Grand Bay binası referans alınarak modellemeler ve analizler üç boyutlu analiz programı ETABS (V.18.1.1) ile yapılmıştır. Burgulu yapının her katı saat yönünün tersinde 3 derece döndürülerek toplamda 69 derece rotasyon yaptırılmıştır. Analizler sonucunda maksimum tepe deplasmanları, taban kesme kuvvetleri, göreli yer değiştirmeler ve devrilme momentleri incelenmiştir. Çalışmada, ASCE 7-16 yönetmeliğinden yararlanılmıştır. Döşemeler tam rijit diyafram olarak atanmıştır. Kolonlar betonarme olarak ve yapının merkezinde bulunan perdeler kompozit olarak modellenmiştir. Perde uç bölgelerinde bulunan betona gömülü I çelik profiline sahip bölgeler, kompozit kolon olarak modellenerek katmanlı perde duvar olarak modellenen kompozit perdelere rijit linklerle bağlanmıştır. Çalışmada, çelik plakalı betonarme kompozit perde duvarların incelemesi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, modellenen prizmatik ve burgulu yapı H/500 maksimum tepe deplasman kriterini ve göreli yer değiştirmeler ASCE 7-16 yönetmeliğinin koşullarını sağlamaktadır. Analiz sonucunda burgulu yüksek yapının yanal rijitliğinin prizmatik yüksek yapıya göre daha az olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The popularity of twisted tall buildings is increasing. Within the purpose of this thesis, the performance of twisted high-rise structures, a structural form of high-rise buildings, under earthquake and wind loads has been evaluated and compared to its counterpart, which has a prismatic shape. Modeling and analysis has been made with the three-dimensional analysis program ETABS (V.18.1.1) with reference to the Grove at Grand Bay building located in Miami, Florida, USA. Each floor of the building has been rotated 3 degrees counterclockwise, resulting in a total of 69 degrees of rotation. As a result of the analysis, maximum story displacements, base shear forces, story drifts and overturning moments are examined. In the study, ASCE 7-16 standard are used. Floors are assigned as rigid diaphragms. The columns are modeled as reinforced concrete and the walls in the center of the building are modeled as composite. Regions with I steel profile embedded in the concrete in the corner column regions are connected to the composite shear walls with rigid links. In the study, steel plate reinforced concrete composite shear walls are examined. According to the findings of the analysis, the modeled prismatic and twisted structures meet the H/500 maximum top displacement criterion, and the story drifts meet the requirements of ASCE 7-16 regulation. As an outcome of the analysis, the twisted tall structure has a lower lateral stiffness than the prismatic tall structure.