19. yüzyıl Osmanlı saray mimarîsinde batılılaşma ve geleneksellik
Westernization and traditionality in 19th century Ottoman palace architecture
- Tez No: 718942
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ İBRAHİMGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
19. yüzyıl, Osmanlı Devleti'nin siyasî, sosyal, ekonomik ve kültürel tarihinde önemli bir süreçtir. Osmanlı sarayında başlayan, aşama aşama topluma yayılan ve devletin dış siyasetine yansıyan değişimler ağırlıklı olarak bu yüzyılda gerçekleşir. Batılılaşma şeklinde tabir edilen ve yönü genellikle Fransa olan yenileşme hareketleri, mimarî alanda da Batı'ya özgü yeni üslûpların, yeni yapı formlarının klasik tasarım anlayışına etkisiyle sonuçlanır. Tez çalışmamızda, 19. yüzyılın karakteristik özelliklerini günümüze taşıyan sarayların mekânsal gelişimi incelenirken, Osmanlı-Türk saray geleneğinin ne ölçüde ve ne yönde değiştiği araştırılmakta; saray mimarîsi üzerinde Batılılaşmanın güçlü yansımaları karşısında, gelenekselin hangi ölçüde korunduğu tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The 19th century is an important process in the political, social, economic and cultural history of the Ottoman Empire. The changes that started in the Ottoman palace, gradually spread to the society and reflected to the foreign policy of the state mainly took place in this century. Renewal movements, which are called Westernization and whose direction is usually France, result in the effect of new Western styles and new building forms on the classical design understanding in the field of architecture. In our thesis, while examining the spatial development of the palaces that carry the characteristics of the 19th century to the present, it is investigated to what extent and in what direction the Ottoman-Turkish palace tradition has changed. Along with the strong reflections of Westernization on palace architecture, it is discussed to what extent the traditional is preserved.