Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) öğrencilerinin kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri bilgi düzeyinin incelenmesi.(Dicle Üniversitesi BESYO örneği)
Investigation of cardiovascular diseases risk factors knowledge level of Dicle University Physical Education and Sports School (BESYO) students.(Dicle University BESYO Sample)
- Tez No: 718953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ALTUNHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar önemli bir sağlık sorunu olup kardiyovasküler hastalıklara karşı önleyici tedbirlerin alınması, hastalığın önceden belirlenmesi ve farkındalık oluşturulması için toplumun bilgilendirilmesi oldukça önemlidir. Bu kapsamda gerçekleştirilen araştırmanın amacı Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) öğrencilerinin kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri bilgi düzeyinin incelenmesidir. Yapılan çalışma nicel araştırma yöntemi ile yapılmıştır. Çalışmanın evreni Dicle Üniversitesi'nde 2021-2022 eğitim öğretim yılı içerisinde eğitim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda öğrenim gören 171 erkek ve 83 kadın öğrenci olmak üzere toplam 254 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmamızda gönüllü öğrencilere“Kardiyovasküler Hastalıklar Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi (KARRİF-BD) Ölçeği”uygulanarak onların kardiyovasküler hastalık risk faktörleri bilgi düzeyinin ne seviyede olduğu öğrenilmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizi SPSS 20 programında yapılmıştır. Sonuç olarak elde edilen bulgular neticesinde çalışmada katılımcıların KARRİF-BD puanlarına genel olarak bakıldığında aralarında anlamlı bir ilişkinin olmadığı gözlemlenmiştir. Yalnız“cinsiyet değişkeninin hastalık özellikleri alt boyutunda”ve“ailede sağlık mensubu var mı yok mu?”değişkeninde hastalık özellikleri ile risk faktörü boyutlarında anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın genel sonuçlarının ileride yapılacak olan araştırmalar için bir rehber niteliğinde olacağı düşünülmektedir. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'ndan mezun olacak antrenörlerin ve öğretmenlerin hayatımızda önemli bir yeri olan kardiyovasküler hastalıklar hakkında yeterli ölçüde bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Bundan dolayı BESYO'da verilen fizyoloji ve spor fizyolojisi dersine hem hocaların hem de öğrencilerin gerekenden daha fazla önem vermesi önerilmektedir. Ayrıca kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri bilgi düzeyine yönelik çalışma sayısının artırılıp daha geniş örneklem içinde ya da farklı evren grupları arasında yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are an important health problem and it is very important to inform the society in order to take preventive measures against cardiovascular diseases, to determine the disease in advance and to raise awareness. The aim of the research carried out in this context is to examine the cardiovascular disease risk factors knowledge level of the students of Dicle University School of Physical Education and Sports (BESYO). The study was carried out with the quantitative research method. The universe of the study consists of students studying at Dicle University in the 2021-2022 academic year. The sample of the study consists of a total of 254 students, 171 male and 83 female students, studying at the Dicle University School of Physical Education and Sports. In our study, the“Cardiovascular Diseases Risk Factors Knowledge Level (CARRIF-BD) Scale”was applied to volunteer students to find out what their cardiovascular disease risk factors knowledge level was. The analysis of the data obtained within the scope of the research was made in the SPSS 20 program. As a result of the findings, when the CARRIF-BD scores of the participants in the study were examined in general, it was observed that there was no significant relationship between them. Only in the“disease characteristics sub-dimension of the gender variable”and“Is there a health member in the family or not?”It was found that there was a significant difference in disease characteristics and risk factor dimensions in the variable. It is thought that the general results of this study will serve as a guide for future research. Coaches and teachers who will graduate from the School of Physical Education and Sports should have sufficient knowledge about cardiovascular diseases, which have an important place in our lives. For this reason, it is recommended that both teachers and students give more importance to the physiology and sports physiology course given in BESYO. In addition, it is recommended that the number of studies on the level of knowledge of cardiovascular disease risk factors should be increased and should be done in a larger sample or between different universe groups.