Acartia tonsa (Dana, 1849) yoğun kültürü ve su kalite gereksinimleri
Mass culture and water quality parameters of Acartia tonsa (Dana, 1849)
- Tez No: 718952
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Acartia tonsa'nın Artemia ve rotifere alternatif önemli bir canlı yem organizması olarak görüldüğünden son yıllarda kültürü üzerine ilgi gittikçe artmıştır. A. tonsa'nın optimum koşullarda kültürünün gerçekleştirilebilmesi amacıyla amonyak ve nitrite olan tolerans düzeyleri ve termal sıcaklık aralıkları belirlenmiştir. Bu tez üç ana çalışmadan oluşmaktadır. Birinci çalışmada, A tonsa nauplii ve erginleri farklı sıcaklık (18°C, 23°C ve 28°C) ve tuzluluk (‰10, ‰20 ve ‰30) kombinasyonlarında ve pH 8.1'de, statik değişken yöntemi ile bir seri akut toksisite testinde farklı amonyak konsantrasyonlarına maruz bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since Acartia tonsa is an important alternative live feed source against Artemia and rotifer, its culture draws attention. The tolerance of A. tonsa to different temperature ranges and tolerance against nitrogenous compounds have been determined to find out the optimum culture conditions. This thesis is comprised of three main studies; In the first study, A. tonsa nauplii and adult were exposed to different concentrations of ammonia in a series of acute toxicity tests by the static renewal method at different temperature (18°C, 23°C and 28°C) and salinity (10‰, 20‰ and 30‰) combinations at a pH of 8.1.