Refah devletinin dönüşümü bağlamında sivil toplum kuruluşlarının yoksullukla mücadeledeki rolü: Gıda bankacılığı uygulaması
The role of non-governmental organizations in fighting poverty in the context of the transformation of the welfare state: The practise of food banking
  1. Tez No: 718954
  2. Yazar: NURSEL KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL UYANIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Toplumsal refahın aktörleri arasında yer alan sivil toplum kuruluşlarının sosyal politika disiplininin amaçlarına hizmet ettikleri düzlemin, 1970 sonrası küreselleşme olgusu ve neo-liberal politikalar eşliğinde refah devletinin dönüşümü sürecinde, devletin refahın yaratımındaki payının göreli olarak azaltılmasının bir dayanağı haline getirildiği görülmektedir. Böylelikle yoksulluk gibi ciddi toplumsal meselelerin çözüm arayışları daha yoğun ve yaygın biçimde bu örgütlenmelerin gündemine girmektedir. Gıda bankacılığı son 30 yılda yaygınlaşmış görece yeni bir uygulama olarak, hem sivil toplum kuruluşlarının bizzat kendilerinin hem de gönüllü sektör-özel sektör-kamu sektörü ilişkilerinin, günümüz refah toplumlarındaki yoksulluk sorununa ne ölçüde ve nasıl yanıt verebildiği hakkında önemli veriler sunmaktadır. Bu tez çalışması, bu bağlamda, Türkiye'de gıda bankalarının çeşitli fonksiyonları ve talep tarafı ve arz tarafı ile birlikte ele alınarak, yoksullukla mücadele konusunda, refah sistemindeki yerlerinin bütüncül bir değerlendirmesini yapabilme amacından yola çıkmıştır. Bu amaç doğrultusunda, nitel araştırma yöntem ve tekniklerinden faydalanılan bir saha araştırması yürütülmüş ve tarafların gıda bankacılığı uygulamasındaki bakış açılarına ve deneyimlerine odaklanan betimsel bir analiz gerçekleştirilmiştir. Yapılan analiz neticesinde, Türkiye'de gıda bankalarının kapitalist sistemin yarattığı fazlayı ihtiyaç sahiplerinin, çevrenin ve tüm toplumun yararına yeniden değerlendirmenin gönüllü iyi bir çabası olarak görülebileceği; ancak yoksulluk karşısında devlet politikalarının ikamesi olarak varlıklarını devam ettirmelerinin söz konusu olamayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is seen that the plane where non-governmental organizations, which are among the actors of social welfare, serve the purposes of the social policy discipline, has been turned into a basis for the relative reduction of the share of the state in the creation of welfare in the process of transformation of the welfare state, accompanied by the phenomenon of globalization and neo-liberal policies after 1970. However, it is also seen that this level of non-governmental organizations has been turned into a basis for the relative reduction of the share of the state in the creation of welfare in the process of transformation of the welfare state, accompanied by the phenomenon of globalization and neo-liberal policies after 1970. Thus, the search for solutions to serious social issues such as poverty enters the agenda of these organizations more intensely and widely. As a relatively new practice that has become widespread in the last 30 years, food banking provides important data on how and to what extent both non-governmental organizations themselves and the voluntary sector-private sector-public sector relations can respond to the poverty problem in today's welfare societies. In this context, this thesis has set out with the aim of making a holistic assessment of the place of food banks in the welfare system in the fight against poverty by considering various functions and demand side and supply side of food banks in Turkey. For this purpose, a field study was conducted using qualitative research methods and techniques, and a descriptive analysis focused on the perspectives and experiences of the parties in food banking practice. As a result of the analysis, it can be seen that food banks in Turkey can be seen as a voluntary good effort to re-evaluate the surplus created by the capitalist system for the benefit of those in need, the environment and the whole society; however, it has been concluded that it is not possible for them to continue their existence as a substitute for state policies in the face of poverty.