Bireysel spor yapan ortaöğretim öğrencilerinin sporla sosyalleşme tutumlarının incelenmesi
Investigation of socialization attitudes of secondary school students WHO DO individual sports
  1. Tez No: 718962
  2. Yazar: NESLİHAN PİR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞİRİNKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışma; bireysel spor yapan ortaöğretim öğrencilerinin spor ile sosyalleşme tutum düzeylerini yapmakta oldukları spor dalları ve cinsiyet değişkenleri açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Bu araştırmada çalışmanın evrenini Kemah ilçesinde ki ortaöğretim öğrencileri, örneklemini ise bireysel spor yapan 292 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli uygulanmıştır. İlgili çalışmada Şahan (2007) tarafından geliştirilen“spor ve sosyalleşme”ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada istatistiksel analizlerde bağımsız t testi ,tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve gruplar arası fark için ise (Post Hoc) testi kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizlerinin yapılmasında SPSS 25.0 istatistik yazılımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to examine the socialization attitude levels of secondary school students who do individual sports in terms of their sports branches and gender variables. Method : In this research, secondary education students in Kemah province constitute the scope of study while 292 students doing individual sports make up its sample. From quantitative research methods, descriptive survey model was implemented. In this related study, sport and socialization scale developed by Şahan (2007) was used. In the study, independent t test in statistical analyses was used while Post Hoc test was used for one-way variant analysis (ANOVA) and the differences between groups. For making the statistical analyses of data, SPSS 25.0 statistical software was used.