Öğrencilerin spora yönelik tutumları ile karar verme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between students' attitudes towards sports and their decision-making skills
  1. Tez No: 818843
  2. Yazar: DUYGU GENÇ UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT KAYITKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı; Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin spora yönelik tutumları ile karar verme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışmada nicel araştırma tekniklerinden olan ilişkisel tarama uygulanmıştır. Çalışmanın evrenini İstanbul Medipol Üniversitesi'nde öğrenim gören diş hekimliği öğrencileri oluşturmuştur. Örneklem amaçsal örnekleme yöntemiyle belirlenmiş ve çalışmaya 215 diş hekimliği öğrencisi katılmıştır. Çalışmada Demografik Bilgi Formu ile Spora Yönelik Tutum Ölçeği, Malbourne Karar Verme Ölçeği Kısa Formu kullanılarak veriler toplanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre araştırmaya katılım gösteren diş hekimliği öğrencilerinin çoğunun ilk ve orta öğretim dönemlerinde spor yaptığı, hali hazırda da yarısından fazlasının spor ya da bir fiziksel aktivite yaptığı görülmüştür. Spor yapan öğrencilerin sağlıklı yaşam, vücut şekillendirme ve stres atmak için spor yaptıkları, spor yapmayan öğrencilerin ise zaman bulamama ve ders yoğunluğu sebebiyle spor yapamadıkları anlaşılmıştır. Spor yapan öğrencilerin kişisel antrenör yerine bireysel ya da grup antrenmanları yaptıkları görülmüştür. Spora yönelik tutumlarına bakıldığında, erkeklerin kadınlara, normal kiloda olanların zayıf ya da kilolu olanlara, ilk ve ortaöğretimde spor yapanların yapmayanlara göre daha fazla spora ilgi duyma, sporla yaşama ve aktif spor yapma eğiliminde olduğu görülmüştür. Karar verme stillerine bakıldığında ise erkeklerin kadınlara göre daha fazla kaçıngan karar verme stiline sahip olduğu, yaşları arttıkça karar vermede özsaygılarının arttığı, yaşlarının arttıkça kaçıngan ve erteleyici karar verme stillerinin azaldığı, spor veya fiziksel aktivite yapanların yapmayanlara göre daha fazla karar vermede özsaygılı olduğu ve dikkatli karar verme stiline sahip olduğu, spor yada fiziksel aktivite yapmayanların yapanlara göre ise daha fazla kaçıngan, erteleyici ve panik karar verme stiline sahip oldukları görülmüştür. Öğrencilerinin spora yönelik tutumları ile karar verme becerileri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Spora ilgi duyan, sporla yaşayan ve aktif spor yapan öğrencilerin dikkatli karar verme stiline sahip, karar vermede özsaygısı yüksek olduğu, spora ilgi duymayan, sporla yaşamayan ve aktif spor yapmayan öğrencilerin ise kaçıngan, erteleyici ve panik karar verme stiline sahip olduğu anlaşılmıştır. Hem öğrencilik hem de mesleki yaşamlarında karar verme stillerinin kariyerleri için belirleyici olduğu düşünüldüğünde spora yönelik tutumlarının oldukça önemli olduğu görülmüştür. Öğrenciler için spora duyarlı alanların oluşturulması ve spor yapmayan öğrenciler için spor yapmanın yararları ile ilgili çalışmalar yapılması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between Medipol University Faculty of Dentistry students' attitudes towards sports and their decision-making skills. In this study, relational screening, which is one of the quantitative research techniques, was applied. The universe of the study consisted of dentistry students studying at Istanbul Medipol University. The sample was determined by purposive sampling method and 215 dentistry students participated in the study. In the study, data were collected using Demographic Information Form, Attitude towards Sports Scale and Malbourne Decision Making Scale Short Form. According to the results of the study, it was seen that most of the dentistry students participating in the research did sports during their primary and secondary education, and more than half of them currently do sports or a physical activity. It has been understood that the students who do sports do sports for a healthy life, body shaping and stress relief, while the students who do not do sports cannot do sports due to the lack of time and the intensity of the lesson. It has been observed that students who do sports do individual or group training instead of a personal trainer. When the attitudes towards sports are examined, it is seen that men tend to be more interested in sports, live with sports and do active sports than women, those who are in normal weight than those who are underweight or overweight, those who do sports in primary and secondary education than those who do not. When the decision-making styles are examined, it is seen that men have more avoidant decision-making styles than women, their self-esteem in decision-making increases as their age increases, their avoidant and procrastinating decision-making styles decrease as their age increases, those who do sports or physical activity have more self-respect in making decisions than those who do not, and they make careful decisions. It was seen that those who do not do sports or physical activity have a more avoidant, procrastinating and panic decision-making style than those who do. A significant relationship was found between students' attitudes towards sports and their decision-making skills. It has been understood that students who are interested in sports, live with sports and do active sports have a careful decision-making style and have high self-esteem in decision-making, while students who are not interested in sports, do not live with sports and do not actively do sports have an avoidant, procrastinating and panic decision-making style. Considering that decision-making styles are determinative for their careers in both their student and professional lives, it is seen that their attitudes towards sports are very important. It is suggested that sports-sensitive areas should be created for students and studies should be conducted on the benefits of doing sports for students who do not do sports.