Hz. Muhammed'in Kur'ân-ı Kerîm'de tezkiyesi (Objektif birçalışma)
Hz. Muhammd's explanation in the Qur'an (Objective study)
  1. Tez No: 718981
  2. Yazar: ATHEER FTAİKHAN ATTALLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MONEER GOMAA AHMED MOHAMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, Kur'ân-ı Kerîm'in, Hz. Muhammed aleyhi's-salâtü ve's-selâm, kendisine yöneltilen iftira ve şüphelerinde nasıl tezkiye ve tenzih ettiği, bunlardan uzak ve beri olduğunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda söz konusu mevzuya dair Kur'ân-ı Kerîm'den geçen bütün âyet-i kerîmeler muteber klasik ve modern tefsirlerden yararlanarak analiz edilmiş, objektif bir tefsir yaklaşımı benimsenmiştir. Çalışma bir giriş ve üç bölümden meydan gelmektedir. Giriş bölümünde araştırmanın problemi, amaç ve önemi açıklanmış, benimsenen yöntem ortaya konmuştur. Bu bölümde ayrıca araştırmanın önemli ve kilit görülen kelime ve terimleri açıklanmıştır. Birinci bölümde Hz. Muhammed aleyhi's-salâtü ve's-selâmın ahlakının Kur'ân-ı Kerîm'deki tezkiyesi ele alınmış, makamının üstünlüğü ve bedeni bakamından tezkiyesi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde müşrik ve inkârcıların Hz. Muhammed'e yönelttikleri iftiralar ve Kur'ân-ı Kerîm'in bunları nasıl karşıladığı ve peygamberi tezkiyesinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise oryantalistlerin Hz. Muhammed aleyhi's-salâtü ve's-selâma yönelik iftira ve karalamaları üzerinde durulmuştur. Çalışma sonuç ve tavsiyeler bölümüyle son bulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Hz. Muhammed, Kur'ân-ı Kerîm, tezkiye, iftira. Ocak 2022, 161 Sayfa
Özet (Çeviri)
The study aims at clarifying the recommendation of the Prophet in Noble Qur'an, to purify and acquit him of all appeals and suspicions; that is by collecting the Qur'anic texts that came on this subject, using the considered interpretations, both ancient and modern, based on the rules of objective interpretation. The study has included an introduction, in which I dealt with a statement of the research problem, its objectives and importance, and the approach that I adopted in this study. I also dealt in the preface the most important meanings of the vocabulary of the title of the paper, and after that I entered into the core of the topic; It dealt with recommending the character of the Prophet, as well as recommending his honorable place and body, and then it dealt with the recommendation of the Prophet from the slanders of the infidels and polytheists, and then it dealt with the recommendation of the Prophet from the challenges of the orientalists, and in the conclusion it included the most important results and recommendations. KEYWORDS: Prophet Muhammad, The Qur'an, Tazkiye, Slander. January 2022, 161 Page