Dynamic production plan policies under random yield: New models
Rastgele verim altında dinamik üretim planı politikaları: Yeni modeller
  1. Tez No: 718999
  2. Yazar: BUSE ÜNLÜTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FİKRİ KARAESMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sipariş üzerine üretim yapan birçok şirket, üretim alanlarında rastgele verimle karşı karşıyadır. Bu rastgelelik nedeniyle üretim planlarından sapmalar ve eksik üretim meydana gelir. Rastgele verim sorununu çözmek için ise rasgele verim literatüründe birden fazla lot salınımı ile aşırı üretim önerilmektedir. Birden çok parti serbest bırakma problemi, ret ödeneği veya siparişe göre çoklu parti boyutlandırma üretimi (MLPO) olarak sınıflandırılmaktadır. Rastgele verim altındaki optimal parti büyüklüğü politikası, reddetme ödeneği - MLPO literatüründe kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bununla birlikte, optimal üretim politikası hakkında doğrudan bir çalışma yapılmamıştır. Bu nedenle, bu tezde, rastgele verim altında optimal üretim politikasının yapısı araştırılmaktadır. Ek olarak, verim oranı bilinmeyen verim oranı ve iyileşen verim oranı modelleri dahil edilmiştir. Bu verim oranı modelleri altında optimal üretim politikasının yapısal değişiklikleri de analiz edilmektedir. İlk olarak, temel optimal politikayı anlamak için stokastik dinamik programlama (SDP) modeli formüle ediir. Ardından, SDP modeli, farklı rastegele üretim modelleri için veriye dayalı bir model olarak genişletilir. Analizimizde, temel optimal üretim politikasının bazı genel özelliklerini türettik ve veriye dayalı modellerin optimal politikasının, temel optimal politikanın katmanlarından oluştuğunu keşfettik. Ek olarak,“ne zaman üretileceği”eşik denklemini anlamak için çeşitli yaklaşık yöntemler türetilmiştir. Son olarak, bilginin değerini değerlendirmek için veriye dayalı modellerin üzerinde bir simülasyon çalışması yapılır. Sonuç olarak, rastgele verim altında optimal üretim politikası üzerine kapsamlı bir çalışma sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Many make-to-order companies faces random yield in their production areas. Due to this randomness, deviations from the production plans and underproduction occur. In order to solve the random yield issue, overproduction with multiple lot releases is proposed in the random yield literature. Note that the problem of multiple lot releases is classified as reject allowance or multiple lot sizing production to order (MLPO). The optimal lot size policy under random yield has been extensively studied in the reject allowance - MLPO literature. Nevertheless, there has been no direct study on the optimal production policy. Therefore, in this thesis, the structure of the optimal production policy under random yield is investigated. Additionally, the yield rate models of unknown yield rate and improving yield rate are included. The structural changes of the optimal production policy under these yield rate models are analyzed. First, we formulate a stochastic dynamic programming (SDP) model to understand the base optimal policy. Then, the SDP model is extended to a data-driven case for different yield models. In our analysis, we have derived some general properties of the base optimal production policy and discovered that the optimal policy of the data-driven models consists layers of the base optimal policy. In addition, various approximate methods are derived to understand the threshold equation of“when to produce”. Finally, a simulation study on the data-driven case is conducted in order to assess the value of information. Consequently, an extensive study on the optimal production policy under random yield is presented.