The role of technologically advanced wood materials in the context of sustainability: Examination of the factors that affect wooden building application preferences in Istanbul
Sürdürülebilirlik bağlamında teknolojik olarak geliştirilmiş ahşap malzemelerin rolü: İstanbul'da ahşap yapı uygulama tercihlerini etkileyen faktörlerin incelenmesi
  1. Tez No: 719003
  2. Yazar: DURU KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Yapılan son araştırmalar, binaların dünyanın kaynak ve hammadde kullanımından kaynaklanan çevre sorunlarının çoğunun ana nedenlerinden biri olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, sürdürülebilirlik kavramı son yirmi yılda giderek daha fazla kullanılmaya başlandı ve bina tasarımı da dâhil olmak üzere birçok sektörde yaygın olarak tanıtıldı, entegre edildi ve dikkate alındı. Günümüzde yapılarda ahşap malzeme kullanımının diğer bina malzemelerine göre çok daha az olduğu görülmektedir. Gelişmiş ülkelerin ahşap malzeme teknolojisinde ilerlemelerine rağmen, Türkiye sadece toplumdan değil, yasal kural ve düzenlemelerden de çeşitli sorunlar ve eksikliklerle karşı karşıya kalmaya devam etmektedir. İstanbul İmar Yönetmeliği'ne bakıldığında ahşabın inşaatlarda kullanımına yeterince önem verilmediği görülmektedir. Ahşap malzeme teknolojisindeki gelişmeler incelendiğinde ahşabın, insanların psikolojik ihtiyaçlarını daha iyi karşıladığı iddia edilen çevre için doğal, sürdürülebilir, faydalı bir malzeme olduğu anlaşılmaktadır. Ancak Türkiye'de inşaat sektöründe ahşap malzemenin kullanım alanının oldukça sınırlı olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, İstanbul'daki gelişmiş ahşap esaslı bina sistemlerinin potansiyel yararlı etkilerini değerlendirmek ve tüm paydaşların mevcut ahşap malzeme kullanım tercihlerinin altında yatan nedenleri ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
The latest studies show that buildings are one of the main causes for many of the environmental issues generated by the World's excessive use and raw materials. Therefore, the concept of sustainability has been increasingly used during the last two decades and is widely promoted, integrated, and considered in many sectors, including the design of buildings. Today, it is seen that the use of wood material in buildings is much less compared to other building materials. Despite the advances in wood technology in developed countries, Turkey continues to face a variety of issues and deficiencies, not only from society but also from legislative rules and regulations. While looking at the Istanbul Zoning Regulation, it's evident that the usage of wood in construction isn't given enough consideration. When studying the developments of wood material technology, it can be understood that wood is a natural, sustainable, useful material for the environment that is claimed to meet the psychological needs of people better. However, it is observed that the usage area of wood material in the construction sector in Turkey is very limited. The purpose of this study is to evaluate the potential beneficial effects of advanced wood-based building systems in Istanbul and to reveal the underlying reasons that are attributed by all stakeholders to the existing wood material usage preferences.