Tuz stresinin mürdümüğün (Lathyrus sativus L.) çimlenme ve fide gelişimine etkisi
The effect salt stress the germination and seedling development of grass pea (Lathyrus sativus L.) under
- Tez No: 719002
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tuz stresinin mürdümük bitkisinin çimlenme ve fide gelişimi özelliklerinin incelendiği bu çalışmada bitki materyali olarak üç yerel popülasyon (1603, 2006, 4403) ve iki tescilli çeşit (Gap Mavisi, İptaş) kullanılmıştır. Tuz stresi NaCl kullanılarak oluşturulmuş olup yapılan çalışmada 40, 80, 120 ve 160 mM olmak üzere dört farklı tuz konsantrasyonu kullanılmış ve kontrol grubu saf su ile oluşturulmuştur. Deneme bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Saksı ortamında ve kontrollü şartlarda yürütülen çalışmada, çimlenme özellikleri 8. günün sonunda, fide gelişimi özellikleri ise 21. günün sonunda belirlenmiştir. Çimlenme özellikleri olarak çimlenme hızı ve oranı, fide gelişim özellikleri olarak ise sürgün boyu, kök boyu, dal sayısı, sürgün ve kök kuru ağırlığı, ADF, NDF, protein oranı ve mineral madde (K, P, Ca, Mg) içerikleri belirlenmiştir. İncelenen özellikler, tuz uygulanan mürdümük genotiplerinde önemli farklılıklar göstermiştir. Tuz stresi genel olarak çimlenme özelliklerinde olumsuz etki göstermiş olup kök kuru ağırlığında artışa sebep olmuştur. Protein oranı ise yüksek dozlarda uygulanan tuz koşullarında yüksek değerlere sahip olarak pozitif yönde etkilendiği ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak mürdümüğün tuz stresine verdiği bu tepkiler genotiplere ve dozlara göre farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of salt stres on germination and seedling growth of different grass pea (three local populations;1603, 2006, 4403, and two registered varieties; Gap Mavisi and Iptas) was investigaeted. Salt stress was created at four different salt concentrations, 40, 80, 120 and 160 mM, using NaCl, and the control was pure water. The experiment was aranged as three replications according to the split plot design. Experiments were carried out in pot media under controlled conditions. Germination characteristics were determined at the end of the 8th day and the seedling characteristics were determined at the end of the 21st day. Germination rate and ratio, shoot length, root length, number of branches, shoot and root dry weight, ADF, NDF, protein ratio and mineral matter (K, P, Ca, Mg) content were determined. The effect of salt dose, genotype and genotype x dose interaktion on the investigated traits was significant. Salt stress generally had a negative effect on germination characteristics and caused an increase in root dry weight. Protein ratio, on the other hand, positively affected by high values in salt conditions applied at high doses. As a result, these responses of grass pea to salt stress differed according to genotypes and doses.