Uzaktan çalışmada akış deneyimi: özel sektör çalışanlarına yönelik bir araştırma
Flow experience in remote work: a research on private sector employees
  1. Tez No: 719051
  2. Yazar: DENİZ TÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma; örgütsel davranış alanına da yansımaları olan pozitif psikoloji akımı kapsamında ele alınan akışın, özellikle geçtiğimiz yıl Covid-19 ile birlikte çalışan hayatlarına hızla giren ve hem işveren hem de çalışanların bir an önce uyum sağlamasının işletmelerin ekonomik istikrarı ve performansı için önemli olduğu uzaktan çalışmada nasıl olduğunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda özel sektörde çalışan 16 kişi ile nitel araştırma yöntemlerinden biri olan mülakat gerçekleştirilmiştir. Çalışanlardan edinilen demografik form, mülakat esnasında tutulan ses kayıtları ve mülakat notlarından elde edilen veriler çeşitli analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çerçevede ilk olarak, demografik bulgular incelenmiştir. Ardından verilerin fenomenolojik ve betimsel analizi gerçekleştirilmiştir. Veri analizinde MAXQDA programından faydalanılmıştır. Yapılan içerik analizi sonucunda kodlar çeşitli temalar altında toplanmıştır. Toplam 28 kodun yer aldığı sonuçlar 3 tema etrafında gruplanmıştır. Bu temalar; akış deneyiminin gerçekleşebileceği çalışma şekli ve koşulları, akış deneyiminin ilişkili olabileceği kavramlar ve akış deneyiminin sonuçlarından oluşmaktadır. Eldeki bulgular incelendiğinde, uzaktan çalışan kişilerin çalışma yaşamlarında karşılaştıkları problemlerin çözümünde ve verimliliğin artmasında akış deneyiminin olumlu etkileri gözlemlenmiştir. Uzaktan çalışma ve akış deneyimi üzerine Türkiye'deki akademik çalışmaların azlığı ve pandemi ile hızlanan iş yerlerindeki zorunlu teknolojik dönüşümlerin çalışan performansı, bağlılığı, tatmini ve iyilik hali üzerine etkilerine çalışan gözüyle bakılması ile bu çalışmanın yazına katkı sağlaması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is made for the purpose to determine how the flow which is handled within the scope of the positive psychology movement which has reflections on the field of organizational behavior, in remote work is experienced by the private sector employees. Remote work has rapidly entered the lives of employees with Covid-19 last year and is important for the economic stability and performance of companies, both employers and employees to adapt as soon as possible. In this direction, interviews, which is one of the qualitative research methods, were conducted with 16 people working in the private sector. The demographic form obtained from the employees, the audio recordings kept during the interview and the data obtained from the interview notes were analyzed using various analysis methods. In this context, firstly, demographic findings were examined. Then, phenomenological and descriptive analysis of the data was carried out. The MAXQDA program was used in data analysis. As a result of the content analysis, the codes were gathered under various themes. The results, which included a total of 28 codes, were grouped around 3 themes. These themes are working conditions in which the flow experience can take place, the concepts with which the flow experience can be related, and the results of the flow experience. When the findings are examined, the positive effects of the flow experience have been observed in solving the problems faced by the remote workers in their working life and increasing the productivity. It is thought that this study will contribute to the literature with the scarcity of academic studies on remote work and flow experience in Turkey and the effects of compulsory technological transformations in workplaces that accelerated with the pandemic on employee performance, commitment, satisfaction and well-being.