Uluslararası bağlamda ofis ortamlarında tasarımcıların yaratıcı potansiyelini etkileyen tasarım ögelerinin tespit edilmesi
Determining the design elements affecting the creative potential of designers in office environments on an international scope
- Tez No: 719076
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET METE TAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, farklı kültürlere sahip insan topluluklarının, çevresel psikoloji çerçevesinde sahip oldukları çevre algıları arasındaki olası benzerlikleri uluslararası bağlamda düzenlenmiş bir anket çalışması ile incelemektedir. Yaratıcı üretkenliği destekleyeceği ön görülen farklı çevresel uyaranlar, çalışma dahilinde özel olarak tasarlanan bir ofis ortamında karşılaştırmalı bir anket çalışması ile incelenmiştir. Anket çalışması Türkçe ve Almanca hazırlanarak her iki ülkede de tekrarlanmıştır. Elde edilen sonuçlar birbirleri ile karşılaştırılarak farklı iki kültürel topluluğun sahip olduğu çevresel algı arasındaki benzerlikler tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçları insanların sahip oldukları kültürel farklara karşın çevresel algılarında benzerlikler olabileceğini ve bu benzerliklerin mekânsal tasarımcılar tarafından hedef alınarak belirli bir amaca yönelik, uluslararası bir kullanıcı kitlesini psikolojik olarak destekleyebilecek mekânların tasarlanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This cross-cultural study examines the possible similarities between the environmental perceptions of different sociocultural groups within the framework of environmental psychology. Different environmental stimuli, which are predicted to support creative productivity, were examined with a comparative survey in an intentionally designed office environment that was created as a part of this study. The questionnaire was prepared in Turkish and German and repeated in both countries. The obtained results were compared with each other and the similarities between the environmental perceptions of two groups were determined. The results of the study show that there may be similarities in people's environmental perceptions despite their cultural differences, and these similarities can be targeted by spatial designers to consciously create a built environment to psychologically support an international user group to do a specific task.