Kadınların taraftarlık düzeyi ve sporu seyretme güdüleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between women's level fancy and the moments to watch sports
  1. Tez No: 719086
  2. Yazar: MERVE AKKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ ÜZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma, sporun toplumsal çerçevesinde kadın taraftarların destekledikleri takım ile özdeşleşme düzeyinin belirlenmesi ve seyirci olarak onları müsabakaları izlemeye güdüleyen içsel ve dışsal güdü faktörlerini demografik değişkenler kapsamında incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, genel tarama modellerinden biri olan anlık tarama yaklaşımı ve ilişkisel tarama modeline göre dizayn edilmiştir. Araştırmanın çalışma evreni Batı Karadeniz ve Marmara bölgesinde bulunan kadın taraftarlar dan oluşmuştur. Örneklem grubu ise; seçkisiz örnekleme yöntemlerinden biri olan basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 542 katılımcıdan oluşmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak; Taraftarın takımına olan bağlılığını ölçmek için, Wann ve Branscombe (1993) tarafından geliştirilen ve Günay ve Tiryaki (2003) tarafından Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan tek boyutlu, 7 soru dan oluşan ve Cronbach's alfa iç tutarlık katsayısı 0.96 olan“Spor Taraftarı Özdeşleşme Ölçeği”kullanılmıştır. Sporu seyretme güdülerini ölçmek için, Polat ve Yalçın (2020) tarafından geliştirilen 45 sorudan oluşan ve Cronbach's alfa iç tutarlık katsayısı 0,93 ile 0,96 olan,“Spor seyircileri için dışsal güdü ölçeği (SSİDGÖ-9 alt boyut) ve spor seyircileri için içsel güdü ölçeği (SSİİGÖ-7 alt boyut)”kullanılmıştır. Toplanan veriler normal dağılım özelliği gösterdiği için istatistiksel çözümlemelerde Parametrik Hipotez testlerinden Pearson Korelasyon analizi, t-testi, ANOVA ve MANOVA ile, Tukey Post Hoc analizleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda; kadın taraftarların sporu seyretme güdüleri ve özdeşleşme düzeyleri ile yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, mesleği, spor yapma sıklığı, sporu seyretme sıklığı, takip ettikleri brans, tv yayın abonelikleri, sahip oldukları çocuk sayısı, taraftarı oldukları takım ve satın alma davranışları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the level of identification of female fans with the team they support in the social framework of sports and to examine the intrinsic and extrinsic motivation factors that motivate them as spectators to watch the competitions within the scope of demographic variables. The study was carried out with the instantaneous scanning approach, which is one of the general scanning models, and the relational scanning model. The study population of the research consisted of female supporters in the western Black Sea and Marmara region. The sample group is; It consisted of a total of 542 participants selected by the simple random sampling method, which is one of the random sampling methods. As a data collection tool in the study; In order to measure the commitment of the fans to their teams, the“Sports Supporter Recognition Scale”was developed by Wann and Branscombe (1993) and the validity and reliability study was carried out in Turkish by Günay and Tiryaki (2003). A Cronbach alpha internal consistency coefficient of 0.96, consisting of 7 questions, was used. To measure their motivation to watch sports, Developed by Polat and Yalçın (2020), a scale of 45 questions with Cronbach's alpha internal consistency coefficient of 0.93 to 0.96,“Extrinsic motivation scale for sports spectators (SSIDSS-9 sub-dimension) and intrinsic motivation scale for sports spectators (SSİİÖ- 7 sub-dimensions)”was used. Since the collected data showed normal distribution, Pearson Correlation analysis, t-test, ANOVA and MANOVA, and Tukey Post Hoc analyzes were used in statistical analyzes from Parametric Hypothesis tests. As a result of the findings obtained; There was a statistically significant difference between the motivations and identification levels of female fans to watch sports, and age, marital status, education level, occupation, frequency of doing sports, frequency of watching sports, the branch they follow, their TV subscriptions, the number of children they have, the team they support, and their purchasing behavior significant differences were found.