Stiren-maleik anhidrit kopolimer sentez ve karakterizasyonu
Styrene-maleic anhydride copolymer synthesis and characterization
  1. Tez No: 719085
  2. Yazar: DUYGU AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, azot atmosferi 70°C de toluen ortamında farklı derişim oranlarında stiren (St) ve maleik anhidrit (MA) monomerleri kullanılarak SMA kopolimerleri elde edilmiştir. SMA kopolimerlerinin karakterizasyonu için FTIR, volumetrik analiz (titrasyon), elementel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca, anhidrit formdaki SMA kopolimerin modifikasyonu ile asit formdaki kopolimerler de elde edilmiştir. Kopolimer içindeki St/MA oranları bulunmuştur. Reaksiyon başındaki St/MA oranı ile reaksiyon sonunda oluşan SMA kopolimeri içindeki St/MA oranlarının ilişkileri tartışılmıştır. Anhidrit formdaki kopolimerlerin, St/MA mol oranları titrimetrik yöntem ile 2,57 - 3,55 olarak bulunmuştur. Asidik formdaki kopolimerlerin, St/MA mol oranları titrimetrik yöntem ile 3,12 - 3,82 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, SMA copolymers were obtained by using styrene (St) and maleic anhydride (MA) monomers in different concentration ratios in a nitrogen atmosphere at 70°C in toluene as solvent. For the characterization of SMA copolymers FTIR, volumetric analysis and elemental analysis methods were used. Copolymers in acid form were also obtained by modification of SMA copolymer from anhydride form. St/MA ratios in the copolymer were found. The relationships between the St/MA ratio at the beginning of the reaction and the St/MA ratios in the SMA copolymer formed at the end of the reaction are discussed. St/MA mole ratios of copolymers in anhydrite form were found as 2.57 - 3.55 by titrimetric method. St/MA mole ratios of copolymers in acidic form were found as 3.12 - 3.82 by titrimetric method.