Termik santral linyit ocağında kullanılan elektrikli döner kepçeli kazıcıların karbon emisyonuna etkisi
The effect of electric rotary bucket excavators used in thermal power plant lignite furnace on carbon emissions
  1. Tez No: 719089
  2. Yazar: SAİM AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA DUYGU BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
TERMİK SANTRAL LİNYİT OCAĞINDA KULLANILAN ELEKTRİKLİ DÖNER KEPÇELİ KAZICILARIN KARBON EMİSYONUNA ETKİSİ Karbon emisyonunun sera gazı etkisinden dolayı atmosferde ozon tabakasının incelmesine neden olması ve bunun sonucu iklim değişikliğinin dünyayı olumsuz etkilemesi günümüzün önemli küresel sorunlarından biridir. Ozon tabakasını korumak için küresel düzeyde çeşitli politikalar geliştirilmekte ve bilimsel çözüm yolları araştırılmaktadır. Şüphesiz en önemli çözüm yolu olarak karbon emisyonunu azaltmak gelmektedir. Karbon emisyonunun en önemli nedeni fosil kaynaklı yakıtlardır. Atmosfere salınan sera gazlarının %50'si fosil kaynaklı enerji kullanımından meydana gelmektedir. Fosil kaynaklı yakıtların bir ömrü bulunduğundan, yeni enerji kaynakları ve karbon emisyonu salınımı az olan enerji kaynaklarının kullanımı giderek çoğalmaktadır. Bunun sonucu olarak elektrikli araçların çeşidi ve sayısı giderek artmaktadır. Özellikle madencilik ve inşaat sektöründe yakıt tüketimi fazla olan yüksek üretim kapasiteli iş makinaları yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Afşin-Elbistan A Termik Santrali Linyit Ocağında kömür ve örtü kazısında kullanılan elektrikli döner kepçeli kazıcıların (bager) karbon emisyonuna etkileri incelenmiştir. Çalışmada öncelikle elektrikli döner kepçeli kazıcı-bant konveyör sistemi kullanılması ile meydana gelen karbon emisyonları hesaplanmıştır. İkinci olarak aynı üretimi yapabilecek hidrolik ekskavatör ve kamyon kullanılması senaryosuna göre emisyon miktarı hesaplanmıştır. Son olarak aynı üretimi yapabilecek elektrikli ekskavatör ve kamyon kullanılması senaryosuna göre emisyon miktarı hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda bager (elektrikli döner kepçeli kazıcı) ve konveyör bant taşıma sisteminin kullanımı ile karbon salınımının önemli miktarda azaltıldığı görülmektedir. Bunun yanısıra elektrikli döner kepçeli kazıcı, hidrolik ekskavatör ve kamyonlara göre önemli maliyet avantajı sağlamaktadır. Ayrıca yerli bir enerji kaynağı kullanılarak döviz kaybı önlenmektedir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF ELECTRIC ROTARY BUCKET EXCAVATORS USED IN THERMAL POWER PLANT LIGNITE FURNACE ON CARBON EMISSIONS One of the most important global problems of today is carbon emission that cause the ozone layer to be thinned in the atmosphere due to the greenhouse gas effect, and as a result, climate change has a negative impact on the World. Various policies are being developed at the global level to protect the ozone layer and scientific solutions are being researched. Undoubtedly, the most important solution is to reduce carbon emissions. The most important cause of carbon emissions is fossil fuels. 50% of the greenhouse gases emitted into the atmosphere come from the use of fossil-based energy. Since fossil fuels have a lifespan, the use of new energy sources and energy sources with low carbon emissions is increasing. Terefore, the variety and number of electric vehicles is also increasing. Especially in mining and construction sectors, high production capacity construction machines with high fuel consumption are widely used. In this study, the effects of electric rotary bucket diggers (bager) used in coal and cover excavation in Afşin-Elbistan A Thermal Power Plant Lignite Pit on carbon emissions were investigated. In the study, first of all, carbon emissions caused by the use of electric rotary bucket digger-belt conveyor system were calculated. Secondly, the emission amount was calculated according to the scenario of using hydraulic excavator and truck that can produce the same. Finally, the emission amount was calculated according to the scenario of using electric excavators and trucks that can produce the same production. As a result of the calculations, it is seen that carbon emissions have been significantly reduced by the use of bager (electric rotary shovel digger) and conveyor belt transport system. In addition, the electric rotary bucket digger-belt conveyor system provides a significant cost advantage compared to the use of hydraulic excavators and trucks. In addition, foreign exchange loss is prevented by using a domestic energy source.