Kent-çocuk ilişkisi ve dijital oyun kavramına alternatif bir çözüm önerisi: 'Görsel Kent Rehberi' tasarımı
An alternative solution proposal to the city-child relationship and the concept of digital games: A 'Visual City Guide' design
- Tez No: 719094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL YURTKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kentli insan psikolojisi üzerine yapılan araştırmalar, insanın bulunduğu çevreyle olan bağlılık ilişkisinin inşasında çocukluk çağının çok önemli bir yeri olduğunu göstermektedir. Dijitalleşmenin çocukların evlerine ve eğitim alanlarına deyim yerindeyse işlemesiyle beraber, kentli çocuk, sokak deneyiminden mahrum kalmaktadır. Kenti fiziksel olarak deneyimleyemeyen çocuk, ekranların ona sunduğu dünya ile daha çok temas etmekte ve kent ile olan ilişkisini hayat pratiği içinde geliştirememektedir. Bu çalışmada, geleceğin aktif yurttaşı olması beklenilen çocuklar için içinde yaşadıkları çevreyi (şehir) tanımaya yönelik bir kent rehberi tasarlamak amaçlanmaktadır. Tasarlanan kent rehberinin, çocuk ve kent ilişkisini güçlendirmeye ve kent uyumlu bireyler yetiştirmeye katkı sağlaması hedeflenmektedir. Çalışma hazırlanırken, öncelikle kimi çocuk olarak değerlendirmek gerektiği konusuna ve bunun bağlantılı olarak çocukluk çağına kısaca değinilmektedir. Bu bağlamda kentin tanımı, kentli kimliği ve çocuk dostu kent çalışmalarından yola çıkarak, çalışmaya katkı sunabilecek noktalar üzerinde durulmuştur. Çalışmanın sonucunda tasarlanan elemanların, tüm bu hususları göz önünde bulundurarak, çocukların ihtiyaçlarına yönelik eğitici/eğlendirici görsel materyal olarak sunulması hedeflenmektedir. Sonuç olarak“Çocuklar için Kent Rehberi – Eskişehir”rehber setinin kent ve çocuk ilişkisinin kuvvetlendirilecek oyun, eğlence, eğitim ve sosyalleşme gibi ihtiyaçların karşılanmasına aracı olacak yeni bir çözüm önerisi getirecek bir yazılı ve görsel materyal olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Research on urban human psychology reveals that the childhood period plays a notably important role in the development of a human's sense of commitment with the environment. Considering the growing presence and effects of digitalization in children's homes and educational areas, the urban child is deprived of the street experience. Children, who are unable to physically experience the city, are much more in touch with the virtual world presented via screens. Accordingly, they cannot experience any real-life city activities or practices in everyday life. This study aims to design a city guide for children, who are expected to become the active citizens of the future, to get to know the environment (the city) they live in. The design's mission is to contribute to strengthening the relationship between children and the city, so that they can be raised as individuals compatible with urban life. The study begins with the question of who to identify as 'children', hence briefly mentioning the childhood period. Then, some points that contribute to the study are brought up and emphasized, such as the definition of a city, the urban identity, and studies on child-friendly cities. Taking all of these issues into account, as a result of the study, the objective is to present the designed elements as educational and entertaining visual materials in line with the needs of children. To conclude, it is intended for the“City Guide for Children - Eskişehir”guide series to become a new written and visual equipment that will entertain needs such as games, entertainment, education and socialization, which will correspondingly help strengthen the relationship between children and the city.