Effects of teamwork on organizational productivity of retail companies: A case of Twiga Foods in Nairobi, Kenya
Perakende şirketlerinin organizasyonel verimliliği üzerine ekip çalışmasının etkileri: Kenya, Nairobi'da bir Twiga Gıda örneği
  1. Tez No: 719126
  2. Yazar: SHAFİE ADEN MOHAMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışma gruplarına görev verildiği kavramı, çeşitli isimler kullanılarak dağıtılır. Bir amacı gerçekleştirmek için bir gruptaki bireylerle işbirliği yapma uygulamasına ekip çalışması denir. İşbirliğinin tamamen iyi bir yönetim omurgası olmasının yanı sıra, toplam kurumsal performans verimliliğini en üst düzeye çıkarmanın bir yolu olduğu da iyi bilinmektedir. Bir organizasyonda, ekip çalışması tanımı, organizasyonun hedeflerini gerçekleştirmek için herkesin birbiriyle çalışmasını içeren hayati bir yön olduğunu ima eder. Takımın etkinliğine ilişkin teorik bakış açısı yetersizdir. Ekip çalışmasının bir organizasyonun verimliliği üzerindeki etkisine rağmen, bir ekip üyeleri arasındaki anlaşmazlıklardan kaynaklanan çatışmalar, iletişim zayıf veya etkisiz olduğunda, ekip çalışması çalışma temposunu uyumlu hale getiremediğinde ve bazı ekip üyeleri rahat tavırları nedeniyle işbirliği yapmadığında sınırlıdır. Bu çalışma, bir organizasyonda ekip çalışmasının verimlilik üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Spesifik hedefler şunları içerir: liderlik tarzlarının organizasyonun verimliliği üzerindeki etkisini incelemek, bir organizasyon yapısının bir organizasyonun verimliliğini nasıl etkilediğini belirlemek ve bir takım yapısının organizasyonel verimlilik üzerindeki etkisini belirlemek. Sebep-sonuç türünde bir çalışma olduğundan, çalışma nedensel olarak kabul edilir. Ekip çalışmasının bir organizasyonun performansı üzerindeki etkisini doğru bir şekilde incelemek için bu araştırma, tanımlayıcı anket olan bir araştırma tasarımı kullandı. Bu çalışma kapsamındaki popülasyon, 202'si örneklenen Twiga Foods Kenya Limited'in 411 çalışanını içeriyordu. Örnek popülasyona Twiga Foods Kenya Limited'in İnsan Kaynakları veritabanı aracılığıyla erişildi. Çalışma birincil veri kaynaklarına dayanıyordu ve bu nedenle, çalışma katılımcılarından veri toplamada yapılandırılmış bir anket kullandı. Veri analizinde ortalama gibi tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Çalışma, En Küçük Kareler Sırası (OLS) analizini kullandı. SPSS versiyon 22, veri analizini kolaylaştırdı ve sonuçlar, tablolar ve tablolar kullanılarak sunuldu ve sonuçların açıklayıcı bir anlatımıyla birlikte sunuldu.
Özet (Çeviri)
The concept where work groups are delegated task is disseminated using a variety of names. The practice of collaborating with individuals in a group in order to accomplish a goal is called teamwork. Other than cooperation being an all good management backbone, it is also well known that it is a way of maximizing total corporate performance efficiency. In an organization, teamwork definition implies that it is a vital aspect which involves all working with one another to accomplish the objectives of the organization. Theoretical point of view on team's effectiveness is meager. Despite teamwork's impact on the productivity of an organization, it is limited when conflict arises from disagreements among members of a team, when communication is poor or ineffective, when teamwork cannot harmonize work pace and some team members not cooperating due to their relaxed attitude. This study aimed at investigating effects of teamwork on productivity in an organization. Specific objectives include: to examine impact of leadership styles on the organization's productivity, to identify how the structure of an organization affects the productivity of an organization and to establish the effect of the structure of a team on organizational productivity. Being a cause-and-effect kind of study, the study is considered as causal. To properly examine teamwork's impact on the performance of an organization, this research used a research design that was descriptive survey. The population under this study included all the 411 employees of Twiga Foods Kenya Limited from which 202 were sampled. The sample population was accessed through the Human Resource database of Twiga Foods Kenya Limited. The study relied on primary data sources and as such, the study used a questionnaire that was structured in data collection from the study participants. Descriptive statistics like the mean were employed in data analysis. The study used Order of Least Squares (OLS) analysis. The SPSS version 22 facilitated data analysis and results were presented using charts and tables and accompanied by a descriptive narration of the results.