Öğretmenlerin örgütsel sosyalleşme düzeyleri ile özyeterlik algı düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between teachers' levels of organizational socialization and perception of self-efficiency
- Tez No: 719135
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırmanın amacı, öğretmenlerin örgütsel sosyalleşme düzeyleri ile özyeterlik algı düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın evrenini Ankara ili merkez ilçelerinde bulunan toplam 30 ortaokul içerisinde 2017- 2018 Eğitim Öğretim yılında görev yapmakta olan 423 öğretmen oluşturmaktadır. Belirtilen evrenden basit seçkisiz yolla belirlenen ölçekleri uygulamaya gönüllü öğretmenler ise örneklemi oluşturmaktadır. Örneklem için belirlenen okullarda görev yapan 423 öğretmene veri toplama aracı elden ulaştırılmıştır. Verilerin kontrolleri sırasında 23 anket yönergelere uygun doldurulmadığı için çıkarılmış ve geriye kalan 400 anket ile uygulamanın analizleri yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Erdoğan (2012)tarafından geliştirilen Örgütsel Sosyalleşme Ölçeği ile Tschannen-Moran ve Hoy (2001) tarafından geliştirilen Özyeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Örgütsel Sosyalleşme Ölçeği 24 madde ve 5 alt boyuttan, Özyeterlik Ölçeği ise 3 boyut ve 24 maddeden oluşmaktadır. Ölçeklerin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları ölçek sahipleri tarafından yapılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 21.0 programı kullanılmış ve aritmetik ortalama, T-testi, tek yönlü varyans analizi, Post-hoc analizi ile korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; öğretmenlerin örgütsel sosyalleşme düzeyleri genel olarak olumlu ve yüksek düzeyde bulunmuştur. Öğretmenlerin örgütsel sosyalleşme düzeyinin en düşük olduğu örgütsel sosyalleşme boyutu örgüt dili ve tarihi iken, en yüksek olduğu örgütsel sosyalleşme boyutunun ise mesleki yeterlik olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin örgütsel sosyalleşme düzeyleri ile cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, kurumda çalışma süresi, eğitim durumu değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğretmenlerin özyeterlik düzeyleri genel olarak olumlu ve yüksek düzeyde bulunmuştur. Öğretmenlerin özyeterlik düzeyinin en düşük olduğu özyeterlik boyutu öğrenci katılımı, en yüksek olduğu özyeterlik boyutunun ise sınıf yönetimi olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin özyeterlik düzeyleri ile mesleki kıdem, kurumda çalışma süresi, eğitim durumu değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar bulunurken; cinsiyet ve yaş değişkenleri arasında anlamlı farklılıklara rastlanmamıştır. Çalışmaya katılan öğretmenlerin algılarına göre örgütsel sosyalleşme ile özyeterlik alt boyutları arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Regresyon analizi sonuçlarına göre öğretmen özyeterliğinin, örgütsel sosyalleşme algısının pozitif yönlü ve anlamlı bir yordayıcısı olduğu görülmektedir. Araştırmanın bulguları doğrultusunda, uygulayıcı ve araştırmacılara bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the relationship between teachers' organizational socialization levels and their self-efficacy perception levels. The population of the research consists of 423 teachers working in 30 secondary schools in the central districts of Ankara in the 2017-2018 academic year. Teachers who are willing to apply the scales determined in a simple random way from the specified universe constitute the sample. The data collection tool was hand-delivered to 423 teachers working in the schools determined for the sample. During the control of the data, 23 questionnaires were excluded because they were not filled in accordance with the instructions, and the remaining 400 questionnaires and the application were analyzed. Organizational Socialization Scale developed by Erdoğan (2012) and Self-Efficacy Scale developed by Tschannen-Moran and Hoy (2001) were used as data collection tools in the research. The Organizational Socialization Scale consists of 24 items and 5 sub-dimensions, and the Self-Efficacy Scale consists of 3 dimensions and 24 items. The validity and reliability studies of the scales were carried out by the scale owners. SPSS 21.0 program was used for data analysis and arithmetic mean, t-test, one-way analysis of variance, Post-hoc analysis and correlation analysis were applied. According to the results obtained in the research; teachers' organizational socialization levels were generally positive and high. While the organizational socialization dimension with the lowest organizational socialization level of the teachers was the organizational language and history, it was seen that the organizational socialization dimension with the highest organizational socialization level was professional competence. Significant differences were found between the organizational socialization levels of the teachers and the variables of gender, age, professional seniority, working time in the institution, and educational status. Teachers' self-efficacy levels were generally found to be positive and high. It was observed that the self-efficacy dimension of the teachers was the lowest in student participation, while the highest self-efficacy dimension was classroom management. While there are significant differences between the self-efficacy levels of teachers and the variables of professional seniority, working time in the institution, and educational status; No significant differences were found between gender and age variables. According to the perceptions of the teachers participating in the study, a moderately positive and significant relationship was found between organizational socialization and self-efficacy sub-dimensions. According to the results of the regression analysis, it is seen that teacher self-efficacy is a positive and significant predictor of organizational socialization perception. In line with the findings of the study, some suggestions were made to practitioners and researchers.