La0.80(A1-xAx)0.20MnO3 perovskite bileşiklerinin sıcaklık bağımlı özdirençlerinin incelenmesi
Investigation of the temperature dependent resistivity of La0.80(A1-xAx)0.20MnO3 perovskitee compounds
  1. Tez No: 719152
  2. Yazar: YAVUZ SELİM AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EKBER IRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, katyon büyüklük uyumsuzluğu parametreleri ve Mn+4/Mn+3 oranları eşit olan +2 değerlikli iyon katkılı manganit bileşikler sol-jel yöntemi kullanılarak üretilmiştir. Bileşiklerin X-Işınları Kırınım desenleri kullanılarak örgü parametreleri, birim hücre hacimleri, MnO bağ uzunlukları ve Mn-O-Mn bağ açıları hesaplanmıştır. Bileşiklerin yüzey yapısı Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) kullanılarak incelenmiş ve ortalama tane boyutu hesaplanmıştır. Büyük iyonik yarıçaplı iyon katkısının bileşiklerdeki ortalama tane boyutunu arttırdığı gösterilmiştir. Bileşiklerin sıcaklık bağımlı elektriksel özdirenci 320K-10K aralığında incelenmiştir. Özdirençsıcaklık ilişkisini açıklayan bilinen modeller dikkate alınarak bileşiklerin özdirencine katkısı olan etkileşmeler ortaya konmuştur. Üretilen bileşiklerin yalıtkan-metal faz geçiş sıcaklıklarına Mn-O bağ uzunluğu ve Mn-O-Mn bağ açısını içeren bant genişliği parametresinin etkisi ele alınmıştır. Bant genişliği parametresi artarken yalıtkan-metal faz geçiş sıcaklıklarının azaldığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, manganite compounds doped with ions of +2 valence state and having equal cation size mismatch parameters and equal Mn+4/Mn+3 ratios were produced using the sol-gel method. X-Ray Diffraction patterns of the compounds were used to calculate lattice parameters, unit cell volumes, Mn-O bond lengths and Mn-O-Mn bond angles. The surface morphology of the compounds were examined using Scanning Electron Microscopy (SEM) and the average grain size was calculated. Doping compounds with ions having larger ionic radii increased the average grain size. Temperature dependent electrical resistivity of the compounds were investigated in the from 320K to 10K. Considering the known models which explain the resistivity-temperature relationship, the interactions that contribute to the resistivity of the compounds were revealed. The effect of the bandwidth parameter, which includes the Mn-O bond length and Mn-O-Mn bond angle, on the insulator-metal transition temperatures of the compounds were discussed. It has been shown that as the bandwidth parameter increased, the insulator-metal phase transition temperatures decreased.