Collective Memory and Media in Turkey: Tracing the news narratives on the Covid-19 Outbreak in Fox TV and Show TV
Kolektif hafıza ve Türkiye'de Medya: Fox TV ve Show TV'deki Covid-19 salgını hakkındaki haber anlatılarının incelenmesi
  1. Tez No: 719187
  2. Yazar: AYTÜL ÖTEÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL GÖKÇEN KARANFİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Covid-19 salgını, 2020 yılından bu yana Türkiye dahil tüm dünyayı etkileyen ciddi bir halk sağlığı tehdidi oldu. Salgının etkileri dramatik bir şekilde hissedilmeye devam ederken, salgının yayılmasını yavaşlatmak, halkın ölüm veya enfeksiyon korkusunu azaltmak ve dolayısıyla pandeminin uzun vadede etkilerini en aza indirmede iletişim giderek daha da önemli bir hale gelmiştir. Medyanın sağlık iletişimindeki rolünün altını çizen bu çalışma, medyanın halen şekillendirilmekte olduğu koronavirüs ile ilgili kolektif hafızayı keşfetmeyi ve böylelikle Türkiye'de ana akımda yer alan iki farklı televizyon kanalında ilk koronavirüs vakasının teyit edildiği tarih olan 11 Mart 2020, Türkiye'de ilk kez sokağa çıkma yasağının uygulandığı 11 Nisan 2020,ve maske takmanın ilk kez zorunlu hale getirildiği 18 Haziran 2020, tarihlerinde yayınlanan Covid-19 salgını ile ilgili haberleri incelemeyi amaçlamaktadır. Kanallar, daha zengin veri elde etmek amacıyla amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Dolayısıyla, ana akımda yer alan iki farklı kanal olan Show TV ve Fox TV'deki haber anlatıları incelenmiştir. Bu çalışma, bu haber anlatılarının pandemiyle ilgili gerçekte ne söylediğini ve tekrar tekrar neyi vurguladığını belirlemek, medyanın Covid-19 salgını ile ilgili hangi detayları sunduğunu incelemek ve bu çarpıcı salgının kolektif hafızamızda nasıl yer alacağını keşfetmek ve muhtemel olarak da öngörülerde bulunmak için içerik analizi ve eleştirel söylem analizi gerçekleştirmiştir. Haber anlatılarının incelenmesine yardımcı olması amacıyla kolektif hafıza, yanıltıcı bilgilendirme ve sosyal gerçeklik kavramları bu çalışmanın kavramsal çerçevesini oluşturmaktadır. Çalışmanın sonucunda bu kanalların aynı ortak travmayla ilgili iki farklı tasvir sunduğu ve kolektif hafızaya iki farklı şekilde katkıda bulunduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 outbreak has been a public health threat that affected the world, including Turkey, since 2020. With its effects dramatically felt, communication has become more and more important to slow down the spread of the outbreak, to reduce the fear of death or infection and consequently to minimize the effects of the pandemic. Recognizing the role of media in health communication, this study seeks to explore the collective memory about coronavirus and to analyze the news on the Covid-19 outbreak on the two mainstream TV channels in Turkey on March 11, 2020, which marked an important date as the first confirmed coronavirus case was announced, and April 11, 2020 when a curfew was first applied, and June 18, 2020 when wearing masks first became mandatory. The channels were selected through purposeful sampling method to obtain richer relevant data. The news narratives on Show Tv and Fox Tv were analyzed. This study drew on content analysis and critical discourse analysis to identify what these narratives actually tell and rearticulate us about this pandemic, to study how the media communicates the details about the outbreak and to explore and predict how this dramatic pandemic makes its way into our collective memory. The conceptual framework consists of the concepts of collective memory, misinformation and social reality. This study concludes that these channels offered two different portrayals of the same collective trauma and contributed to the collective memory in two diverse ways.