Gelişen teknolojiler ile birlikte insan kaynakları yönetimi uygulamaları
Human resources managment practices with developing technologies
- Tez No: 719206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN YURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Son yıllarda insan kaynaklarına verilen değerin artmasıyla birlikte teknolojilerde gözle görülür gelişmeler yaşanmaktadır. Gelişen teknolojiler ve küreselleşme, organizasyonları kendilerini yüksek üretken, sürdürülebilir ve uygun maliyetli kanıtlamaya zorlayarak rekabeti artırmaktadır. Bu nedenle, kuruluşlardaki insanların etkin yönetimini teşvik eden çalışanlar ile kuruluşun stratejik hedefleri arasındaki boşluğu dolduran yaklaşımları belirlemesi ve uygulaması gerekmektedir. İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY), kuruluşun yaşam döngüsünde başarısına katkıda bulunan hayati bir rol oynayan her kuruluşun organik bir parçasıdır. Teknoloji, birçok İKY fonksiyonunu destekleyebildiği için İnsan Kaynakları Yönetimini de önemli ölçüde etkiler. Sürekli artan rekabet ortamı, işletmelerin daha verimli üretim gerçekleştirme gereksinimleri ile birlikte teknolojik gelişmeler bütün işletmeler için daha fazla önem taşır hale gelmiştir. İşletmelerin devamlılığını sağlayabilmeleri için teknolojik gelişmelere açık olarak onlara ayak uydurmalı ve kendilerini sürekli yenilemelidirler. Çalışmanın birinci bölümünde insan kaynakları yönetimi tanımlanarak boyutları hakkında bilgiler sunulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde teknoloji kavramı tanımlanmış ve boyutları hakkında bilgi verilerek insan kaynakları ile teknolojik gelişmeler arasındaki ilişkiye değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde insan kaynakları yönetimi ve teknoloji alanında yazılmış YÖK tez veri tabanından 2021 yılına kadar yazılmış 5 adet lisansüstü tezler içerik analizleri kullanılarak cevap aranılan sorulara farklı değişkenler (cinsiyet, çalışma yöntemi, tez türü, danışman türü vb.) yardımıyla cevaplanmaya çalışılmıştır. Son bölümde elde edilen bulgular neticesinde çalışma yöntemi, tez türü, sayfa sayısı, yazarların cinsiyetleri gibi temel kriterler baz alınarak ulaşılan sonuçlar paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the increase in the value given to human resources, there have been visible developments in technologies. Emerging technologies and globalization are increasing competition by forcing organizations to prove themselves highly productive, sustainable and cost-effective. Therefore, it is necessary to identify and implement approaches that bridge the gap between employees that promote the effective management of people in organizations and the strategic goals of the organization. Human Resource Management (HRM) is an organic part of every organization that plays a vital role in contributing to the success of the organization in its lifecycle. Technology also significantly affects Human Resource Management as it can support many HRM functions. Technological developments have become more important for all businesses with the ever-increasing competitive environment and the need for more efficient production. In order to ensure the continuity of businesses, they should keep up with technological developments and constantly renew themselves. In the first part of the study, human resources management is defined and information about its dimensions is presented. In the second part of the study, the concept of technology was defined and the relationship between human resources and technological developments was mentioned by giving information about its dimensions. In the third part of the study, the content analysis of 5 postgraduate theses written until 2021 from the YÖK thesis database written in the field of human resources management and technology was tried to be answered with the help of different variables (gender, study method, type of thesis, type of consultant, etc.) As a result of the findings obtained in the last section, the results reached on the basis of basic criteria such as study method, type of thesis, number of pages, gender of the authors are shared.