Televizyon, talk-show ve kadın: BBC News Arabic-Tartışma Noktası programında kadın sorunlarının ele alınışı üzerine bir inceleme
Television, talk-show and women: A research on women issues on BBC News Arabic's show 'Discussion point'
- Tez No: 719212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÜVEN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Medyanın topluma etkisi vardır. Kadınlar, sorunları ve hakları ile alakalı olarak halkta bir bilinç oluşturabilir. Bu yüzden bu araştırmanın konusu, Arapça konuşulan yabancı kanallardaki kadın sorunları konuşulan tartışma programlarının incelenmesi etrafında dönmektedir. Buna dayanarak Arapça konuşulan İngiliz BBC News Arabic kanalındaki Tartışma Noktası Programındaki kadın sorunlarının işlenmesini araştırmaktadır. Bu araştırma, talk show'larının kadın sorunlarını nasıl ele aldığını, bu programların kadınlar için sunduğu imajı, ele aldıkları konuları ve kadınların yaşadıkları zorluk ve engellerle nasıl başa çıktıklarını öğrenmeyi hedeflemektedir. Araştırmada bu programın tartıştığı kadın sorunlarını, bu programın farklı kadın sorunlarını nasıl sunduğunu, Tartışma Noktası Programının ele aldığı kadın sorunlarının geçtiği coğrafi bölgeleri, programda bahsedilen kadın gruplarını ve Tartışma Noktası Programının sunduğu kadın imajını öğrenmek için BBC News Arabic kanalındaki Tartışma Noktası Programının kadın sorunları yle alakalı bölümleri araştırılmaktadır. Yapılan araştırmada Tartışma Noktası Programının kadın sorunlarını nasıl ele aldığını tartışabilmek için programın bölümleri içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The media has a big impact on society, it can create awareness among the public regarding women rights and women issues, the topic of this study revolves around the treatment of talk shows for women's issues in foreign channels speaking in Arabic, based on that the research studies the way of treatment of women's issues in“Discussion Point”program on BBC News Arabic, as a british channel broadcasting in arabic. This study aims to know how talk shows address women's issues, the image these programs present about women issues. In this study, the episodes related to women's issues are studied in the“Discussion Point”program on the BBC News Arabic channel to know the women's issues discussed in this program, how this program presents various women issues, the geographical areas in which the“Discussion Point”program dealt with women's issues, the categories of women mentioned in the program , The image of the woman presented by the“Discussion Point”program. In the research, the episodes of the program were analyzed with the content analysis method in order to discuss how the“Discussion Point”Program discussed women's problems.