Evli kadınlarda sosyal medya kullanımı ve psikolojik iyi oluş ilişkisi
The relationship of social media use and psychological WELL-BEING in married wowen
  1. Tez No: 719229
  2. Yazar: AYLA ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, evli kadınlarda sosyal medya kullanımı ve psikolojik iyi oluş düzeyini belirlemek ve her iki durum arasındaki ilişkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte bir araştırma, Mart-Mayıs 2020 tarihleri arasında 258 evli kadın ile gerçekleştirilmiştir. Veriler demografik veri formu, Sosyal Medya Kullanımı Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı ve yüzde hesaplamaları, Mann Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki Sperman korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamındaki evli kadınların yaş ortalaması 34,27±8,01 (min:20, maks:63) dir. Katılımcıların Sosyal Medya Kullanım Ölçeği puan ortalaması 24,32±9,60 (min:10,maks:55) ve Psikoloijk İyi Oluş Ölçeği puan ortalaması 36,87±13,32 (min:8, maks:56) olarak bulunmuştur. Üniversite ve üzeri mezunu olan ve çalışan katılımcıların daha fazla sosyal medya kullandıkları belirlenmiştir (p0,05, r=0,018). Farklı demografik özelliklere sahip örneklem grupları ile benzer çalışmaların yapılması önerilmektedir
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the use of social media and psychological well-being among married women and to reveal the relationship between these two conditions. A descriptive and relationship-seeking study was conducted with 258 married women between March and May 2020.The data were obtained by demographic data form, Social Media Use Scale and Psychological Well-being Scale. Number and percentage calculations, Mann Whitney U test, Kruskal-Wallis H test were used to evaluate the data. The relationship between variables was evaluated using Sperman correlation analysis. The average age of married people within the scope of the study is 34.27±8.01 (min:20, max:63). Social Media Usage Scale mean score of the shared is 24.32±9.60 (min:10, max:55) and Psychological Well-being Scale average score is 36.87±13.32 (min:8, max:56). It was found to be significant with the people working in the university and its environs use more social media than the residents (p 0.05, r = 0.018). It is recommended to conduct similar studies with samples with different demographics.