Kozan ilçesinin simge değerlerinin ekoturizm bağlamında kent kullanıcısı üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of kozan district symbol values by urban users in the context of ecotourism
- Tez No: 719256
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLERTAN AKYÜZLÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünya genelinde etkili olan küresel ısınmanın olumsuz sonuçları, birçok sektörü doğaya duyarlı ve sürdürülebilir yaklaşımlar geliştirmeye itmiştir. Ekolojik çözümler ve sürdürülebilirlik kavramı kentsel planlama ve tasarımda olduğu gibi her alanda kendine yer bulabilmektedir. Turizm alanında da ekoturizm kavramı dünyada ve ülkemizde son yıllarda üzerinde durulan ve akademik çalışmalara konu olan bir kavramdır. Bu tezde, Adana'nın Kozan ilçesinin kentsel değerlerinin ekoturizm potansiyeli çerçevesinde öne çıkarılması ile Kozan'ın tarihi ve ekolojik değerlerini kaybetmeden, gerek mimari gerekse de kent ölçeğinde yeni bir düzenleme ile tanıtılması, Adana ili ve Kozan ilçesi için kamusal ve toplumsal yarar yaratacağı düşünülen bir çalışma ortaya konması amaçlanmaktadır. Bu araştırma planı çerçevesinde halkın katılımını sağlayarak ve yerel yönetimlerle iş birliği içinde olarak aktivite alanlarının saptanması bu projenin konularını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The negative consequences of global warming, which are effective all over the world, have led many sectors to develop environmentally sensitive and sustainable approaches. The concept of ecological solutions and sustainability can be found in every area as in urban planning and design. In the field of tourism, the concept of ecotourism is a concept which has been emphasized in recent years in the world and in our country and is the subject of academic studies. In this thesis, the urban values of Kozan district of Adana are emphasized within the framework of the potential of ecotourism, and the introduction of Kozan without losing its historical and ecological values, with a new arrangement in both architecture and urban scale, is thought to create public and social benefit for Adana province and Kozan district. The study is aimed to put forward. Within the scope of this research plan, the methods and techniques that will enable the participation of local government and the public, and the determination of application areas constitute the subjects of this project.