Identifying delay factors for the construction industry of Iraq using structural equation modeling
Yapısal denklem modellemeyle Irak inşaat sektörü için gecikme faktörlerinin belirlenmesi
- Tez No: 719257
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İnşaat sektörü, tüm dünya ülkelerinin ekonomilerini desteklemede ve geliştirmede hayati bir rol oynamaktadır. Ülke ekonomisinin en önemli besleyicilerinden sayar. İnşaat projesi için başarılı yönetimin nitelik ve özelliklerinden biri, projeyi belirlenen tarihte ve taahhüt edilen bütçe ile yüksek kalitede teslim etmektir. Dolayısıyla bu araştırma, Irak'ta inşaat projelerinde gecikmeye neden olan temel faktörleri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma, projelere başlamadan önce ve inşaat aşamasında zaman aşımı büyüklüğünü önleyerek veya azaltarak gecikme nedenlerini yönetmeyi ve çözmeyi amaçlayan iki çözüm grubu önerdi. Diğer yazarlar tarafından yürütülen literatür incelemelerinden yararlanılan bu çalışma, Irak ve diğer ülkelerdeki inşaat projelerinde zaman aşımına neden olan ana nedenlerin tanımlanmasına katkıda bulunmuştur. Bulgu, inşaat projelerini etkileyen ana gecikme faktörleri olarak kabul edilen 14 gecikme faktörü idi. Ayrıca, anket yoluyla) Irak inşaat projelerindeki kilit taraflara (müşteri, müteahhit, danışman ve diğerleri) gönderilen anket, 14 gecikme faktörünü sıklıklarına ve ciddiyetine göre sıraladı. Cevaplar inşaat projelerinde profesyonel olan 140 uzmandan toplanmıştır. Yapısal modelleme (SEM), farklı gecikme nedenlerinin inşaat projeleri üzerindeki etkisini tanımlamak ve ölçmek için katılımcılardan toplanan verileri analiz etmek için geliştirilmiştir. Bu nedenle bu çalışma, Irak'taki inşaat projelerinde gecikmeye neden olan başlıca faktörler için özel bir bilgi sunmaktadır. Ayrıca, bu keşif araştırması, inşaat projeleri için gecikmeden teslimatı iyileştirmeyi amaçlayan iki tür çözüm önerdi.i üzere çok çeşitli kaynaklardan kaynaklanabilir. Son olarak, çalışma, kaynak planlamasının proje başarısı üzerinde yüksek performansa sahip olduğunu, diğer iki hedefin ise Somali Hargeisa'daki özel inşaat şirketlerinin proje başarısı üzerinde düşük performansa sahip olduğunu önermektedir.
Özet (Çeviri)
The construction industry plays a vital role in supporting and developing the economics of countries all over the world. It deems one of the most important feeders of the national economy of the country One of the features of fruitful administration for the development project is conveying the venture inside the particular date just as the responsibility with a dispensed spending plan with a superior grade. Therefore, this study focuses on determining the main factors that cause a delay in construction projects in Iraq. Furthermore, this study suggested two groups of remedies aim to manage and resolve delay caused either by preventing or reducing time overrun magnitude before commencing projects and during the construction stage. This study utilized from literature reviews conducted by other authors contributed to defining the main causes that lead to time overrun in construction projects in Iraq and other countries. The finding was 14 factors of delay considered the main delay factors that affected construction projects. Also, by conducting a questionnaire survey sent to the key parties in Iraqi construction projects (client, contractor, consultant, and others) for ranking the 14 delay factors according to their frequency of occurrence and severity. The Answers were collected from 140 experts who are professionals in construction projects. Structural equation modeling (SEM) has been developed to analyze the data collected from the respondents to depict and quantify the influence of different causes of delay on construction projects. Structural equation modeling (SEM) has been developed to analyze the data collected from the respondents to depict and quantify the influence of different causes of delay on construction projects. Thus this research gives particular data to the central point that lead to postponement in development projects in Iraq. Moreover, this exploratory examination recommended two sorts of cures plans to further develop conveyance for development projects at a time.