Düşük plastisiteli kil zeminin kireçle stabilizasyonunda yeşil Bayburt taşı dane boyutunun dayanıma etkisi
Effect of green Bayburt stone grain size on strength in stabilization of low plasticity clayey soil with lime
  1. Tez No: 719280
  2. Yazar: ELMAS FULYA TÜMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, yeşil Bayburt taşı (YBT) atığı ve kireç kullanılarak düşük plastisiteli kil bir zeminin stabilize edilmesi amaçlanmıştır. Birincil bağlayıcı olarak kullanılan kireç %6 oranında, puzolanik katkı olarak kullanılan YBT atığı ise sırasıyla %5, %10, %15, %20 oranlarında iki farklı incelikte doğal zemine eklenmiştir. Hazırlanan numunelere kıvam, elek analizi, kompaksiyon ve serbest basınç deneyleri yapılmıştır. Ayrıca numunelerin mikro yapısı taramalı elektron mikroskobu (SEM), X-ışını kırınım yöntemi (XRD), Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FT-IR) analizleri ile incelenmiştir. Çalışma kapsamında yapılan deneyler sonucunda, YBT atıklarının öğütülerek düşük plastisiteli kil zemin stabilizasyonunda kullanılmasının kıvam limitleri ve kompaksiyon parametreleri üzerinde kayda değer bir etkisinin olmadığı, serbest basınç dayanımını ise arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to stabilize a low plasticity clayey soil by using green Bayburt stone (YBT) waste and lime. Lime used as the primary binder was added at the rate of 6%, and YBT waste used as a pozzolanic additive was added to the natural soil in two different finenesses, respectively, at the rates of 5%, 10%, 15% and 20%. Consistency, sieve analysis, compaction and unconfined compressive strength tests were performed on the prepared specimens. In addition, the microstructure of the specimens was investigated by scanning electron microscope (SEM), X-ray diffraction method (XRD), Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR) analysis. As a result of the experiments carried out within the scope of the study, it was determined that the use of YBT wastes in low plasticity clayey soil stabilization by grinding does not have a significant effect on the consistency limits and compaction parameters, but increases the unconfined compressive strength.