Midyat taşı atıklarının düşük plastisiteli kil zemin stabilizasyonunda kullanılabilirliği
Usability of Midyat stone waste in low plasticity clay soil stabilization
- Tez No: 633580
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada düşük plastisiteli kil bir zeminin stabilizasyonunda kullanılan Midyat taşı atığı doğal zemin ile kireçsiz ve %6 kireçli olarak karıştırılmıştır. Midyat taşı atığı %0, %5, %10, %15 ve %20 oranlarında doğal ve kireçli zemine eklenmiştir. Hazırlanan numunelerin dayanım ve durabilite özellikleri irdelenmiştir. Serbest basınç dayanımı deneyleri sonuçlarına göre, 28 günlük kür sonrasında maksimum dayanım değeri SLM/10 numunesinden elde edilmiştir. SLM/10 numunesi, SL numunesine kıyasla %49 daha fazla dayanım göstermiştir. Donma-çözülme ve ıslanma-kuruma deneyleri sonuçlarına göre SLM karışımları, SM karışımlarına kıyasla daha durabil bir davranış sergilemişlerdir. Deneylerden elde edilen veriler ışığında, Midyat taşı atığının tek başına katkı maddesi olarak kullanılmasının dayanım ve durabilite üzerinde etkin sonuçlar vermediği, kireçle beraber kullanımının pozitif bir etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Midyat stone waste used in the stabilization of a low plasticity clay soil was mixed with natural soil without lime and 6% lime. Midyat stone waste was added to the natural and limy soil at the rates of 0%, 5%, 10%, 15% and 20%. Strength and durability properties of the prepared specimens are examined. According to the results of unconfined compressive strength tests, the maximum strength value was obtained from the SLM/10 specimen after 28 days of curing. The SLM/10 specimen showed 49% more strength than the SL specimen. According to the results of freezing-thawing and wetting-drying tests, SLM mixtures showed a more stable behaviour compared to SM mixtures. In the light of the data obtained from the tests, it was determined that the use of Midyat stone waste as an additive alone does not give effective results on strength and durability, and its use with lime has a positive effect.