Mobbingin örgütsel bağlılığa etkisi ve bir uygulama
Relation of mobbing with organizational affiliation and a case study
- Tez No: 257220
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Son yıllarda insan kaynakları ve yönetim organizasyon alanında yapılan çalışmaların büyükçe bir kısmı beşeri sermaye, yani insan üzerine odaklanmıştır. Bir işletme ya da kurum için en önemli bileşen olan beşeri sermayenin en verimli şekilde kullanılması için insan kaynaklarının da en etkin bir şekilde kullanılması gereklidir.İnsan kaynaklarının etkin kullanımında ise bireye yönelik çalışmaların önemi ön plana çıkmaktadır. Bu açıdan bakıldığında örgütsel bağlılık, ekip çalışması, personel güçlendirme, örgüt kültürü, örgüt iklimi gibi pek çok kavram günümüzde literatüre girmiştir. Örgütsel bağlılık kavramı ise, bireyin çalıştığı işletme ya da kurumu ne derece benimsediğini gösteren önemli bir göstergedir.Yapılan bu çalışmada, iş yerinde psikolojik taciz olarak nitelendirilen ve günümüzde oldukça yeni bir kavram olan ?mobbing? kavramının örgütsel bağlılık üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bireylerin daha etkin ve daha verimli çalışabilmeleri için iş yeri ortamında öncelikle kendilerini güvende hissetmeleri şarttır. Bunun sağlanması için işyerinde psikolojik tacizin nedenlerinin ve etkilerinin incelenmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, a large number of research on human resources and management organization have been focused on human capital or human. In order a company or an organization to use its human capital efficiently, it must use its human resources efficiently, too.In the using of human resources efficiently, importance of researches focused on individuals become important. In this frame, nowadays some concepts such as organizational affiliation, team work, personel empowerment, organizational culture and organizational climate take their place at the literature. Organizational affiliation concept is an important concept which shows affiliation of individual to its company or organization.In this research, it is aimed to evaluate that effects of mobbing which is a new concept meaning a type of phylosophical bullying at the working area on organizational affiliation. In order to workers perform efficiently at the working area, it is important to ensure them in safety. To ensure this, it is important to examine causes and results of phylosophical bullying at the working area.