Mitigation of power quality problems on refrigerator motor control hardwares
Buzdolabı motor kontrol donanımları üzerinde güç kalitesi problemlerinin iyileştirilmesi
  1. Tez No: 719292
  2. Yazar: MEHMET EMİN SARIAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞENER AĞALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tüketici elektroniği sektöründe müşteri arıza oranının artması üretici firmaları maliyet anlamında kötü etkilerken, aynı zamanda müşteri memnuniyeti konusunu doğrudan etkilediği için müşteri kaybına da yol açan konulardan birisi haline gelmiştir. Ekonomik zararlarının yanında sahada yaşanan güvenilirlik problemleri sebebiyle müşteri evinde değişim yapılan parça ve ürünleri üretimi ve dağıtımı sürecinde ürünlerin üretimine ek olarak doğaya karbon salınımı gerçekleşmektedir. Bunun gibi sebeplerden dolayı müşteri arıza oranının azaltılması, müşteri evinde ürün üzerinde çıkabilecek problemleri önden tespit edebilmek ve bu problemlerin çıkmamasını sağlayacak önlemleri hayata geçirmek oldukça önem kazanmıştır. Gelişen yarı iletken teknolojisi ve tüketici gereksinimleri gereği, beyaz eşya sektörü ürünlerinde, elektronik komponentlerin kullanımının artış gösterdiği gözlenmektedir. Elektronik komponentlerin artmasıyla kurulan devrelerin zamanla oluşabilecek kalite ve güvenilirlik önlemleri günümüzde çalışma konusu haline gelmiştir. Birçok beyaz eşya ürünlerinde olduğu gibi buzdolaplarında da enerji verimliliği ve enerji regülasyonları konuları sebebiyle değişken devirli motorlara sahip olması avantaj sağlamaktadır. Bu sebeple, çekilen güç anlamında bakıldığında oransal olarak en yüksek güç çeken komponent olarak buzdolabı kompresörü öne çıkmaktadır. Değişken devirli kompresörlerin kullanımı ile beraber güç dönüşümleri ve motor sürüş yeteneği olan elektronik kart ihtiyacı doğmuştur. Bu tez çalışmasında elektriksel izolasyon sağlayan DC-DC dönüştürücülerden biri olan flyback dönüştürücü topolojisinde yüksek anahtarlama frekansı sebebiyle oluşabilecek kalite problemlerinin önüne geçilebilmesi adına RC Snubber devreleri üzerinde çalışma yapılmıştır. RC Snubber devresinin devre içerisindeki konumu ve ilgili değerlerinin belirlenmesi konusundaki literatürde bulunan belirli metodlar karşılaştırılmış ve simülasyon programı üzerinde denemeler yapılmıştır. Aynı zamanda, buzdolabının değişken devirli kompresör motor kontrol kartı üzerinde test düzeneği kurulmuş ve osiloskop yardımıyla ölçümler alınmıştır. Simulasyon programı ve deneysel ortamda alınan ölçümler kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
While the increase in the customer failure rate in the consumer electronics sector affects the manufacturers negatively in terms of cost. It has also become one of the issues that cause customer loss and customer satisfaction. In addition to the economic losses, during the production and distribution of the spare parts and products that are changed at the customer's home due to the reliability problems experienced in the field, extra carbon emissions are released to the nature for this operation. For these reasons, it has become very important to reduce the rate of customer failure. Also, detecting problems and implementing precautions are really important before these problems arise on the product at the customer's home. Due to consumer needs and developing semiconductor technology, it is observed that the usage of electronic components in white goods sector products has increased as in many industries. With the increase in electronic components, the quality and reliability precautions that may occur in the electronic circuits, have become the subject of study today. As in many white goods products, it is advantageous to have variable speed motors in refrigerators due to energy efficiency and energy regulation issues. For this reason, the compressor of refrigerator comes to the forefront as the component that dissipates the highest power proportionally. With the use of variable speed compressors, the need for an electronic board with including power conversion and motor driving capability has arisen. In this thesis study, RC Snubber circuits have been studied in order to prevent quality problems that may occur due to high switching frequency in flyback converter topology, which is one of the DC-DC converters that provide isolation. The methods in the literature based on the location of the RC Snubber in the circuit and the determination of its related values were examined and experiments were made on the simulation program. At the same time, a test mechanism was set up on the variable speed compressor motor control card of the refrigerator and measurements were taken with the help of an oscilloscope. The measurements taken in the simulation program and the experimental environment were compared.